Trwają rozmowy prezydentów Polski i Mongolii. Wśród tematów bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza

Krótko po 5:00 czasu polskiego prezydent Andrzej Duda został oficjalnie powitany w Ułan Bator przez prezydenta Mongolii Uchnaagijna Chürelsücha. Politycy rozmawiać będą o zwiększeniu gospodarczej obecności Polski w Mongolii oraz kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego.

2023-04-25, 06:29

Trwają rozmowy prezydentów Polski i Mongolii. Wśród tematów bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza
Mongolia: prezydent Andrzej Duda omówi kwestie współpracy gospodarczej i globalnego bezpieczeństwa. Foto: Marek Borawski/KPRP

Jeszcze dziś rozmówcami Andrzeja Dudy będą także premier Luwsannamsrain Ojun-Erdene oraz przewodniczący parlamentu (Wielkiego Churału Państwowego) Gombodżaw Zandanszatar.

Prezydent Duda w Ułan Bator o sytuacji na wschodzie Europy

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podkreślił, że Andrzej Duda szanuje uwarunkowania geopolityczne Mongolii, położonej między Rosją a Chinami. Jak dodał, mimo to polski prezydent Duda przekaże swym mongolskim rozmówcom argumenty stojące za polityką Warszawy wobec inwazji Rosji na Ukrainę.

Do tej pory w głosowaniach rezolucji ONZ potępiających Rosję za jej agresję na Ukrainę, Mongolia wstrzymywała się od głosu. Ponadto władze w Ułan Bator stawiają na bardzo bliskie więzi polityczne, a przede wszystkim gospodarcze z Chinami.

Jednocześnie jednak Mongolia nie stroni od kontaktów z krajami Zachodu. W obecności prezydentów Chürelsücha i Dudy zostaną również podpisane umowy międzyrządowe. Strona mongolska poinformowała, że jedna z umów dotyczy relacji międzynarodowych w zakresie transportu drogowego.

REKLAMA

Czytaj także:

Wymiana gospodarcza i naukowa

Ponadto zawarte zostaną porozumienia w obszarze handlu, inwestycji, nauki, archiwów, geologii oraz służby weterynaryjnej. Obaj prezydenci wezmą również udział w otwarciu polsko-mongolskiego Forum Biznesu. Polska jest drugim największym eksporterem do Mongolii z państw UE, a w 2021 roku była na siódmym miejscu w ujęciu globalnym. Jak podaje rządowy portal trade.gov.pl, w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku polski eksport osiągnął wartość 37,8 mln dolarów, tym samym wzrósł o 51 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

W 2021 roku polski eksport do Mongolii wyniósł 83,4 mln dolarów, a import z Mongolii do Polski 1 mln dolarów. Polski eksport wzrósł niemal dwukrotnie w ciągu dekady. Nasz kraj sprzedaje do Mongolii główne produkty rolno-spożywcze, ekspansję biznesową mogą realizować również polskie firmy z sektora budowlanego.

Posłuchaj

Mongolia: prezydent Duda rozmawia o relacjach gospodarczych i globalnym bezpieczeństwie. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Ambasada w Mongolii ponownie otwarta

Także dziś Andrzej Duda oficjalnie otworzy Ambasadę RP w Ułan Bator. Polska placówka w stolicy Mongolii funkcjonowała w latach 1960 - 1995. Została przywrócona w 2000 roku i ponownie zamknięta 9 lat później. W latach 2015-2021 w Mongolii akredytowany był ambasador wizytujący z Warszawy.

REKLAMA

Dwa lata temu wraz z przyjazdem do Ułan Bator ambasadora Krzysztofa Bojko przywrócono stałą obecność dyplomatyczną Polski w Mongolii.

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej