Zagrożenie biologiczne w Sudanie. WHO alarmuje: zajęto laboratorium z patogenami odry i cholery

2023-04-25, 14:05

Zagrożenie biologiczne w Sudanie. WHO alarmuje: zajęto laboratorium z patogenami odry i cholery
Zniszczenia w Sudanie . Foto: Forum / Omer Erdem / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

W stolicy Sudanu Chartumie istnieje duże ryzyko zagrożenia biologicznego. Jedna z walczących stron w konflikcie między armią rządową a paramilitarnymi siłami RSF zajęła laboratorium, w którym znajdują się patogeny odry i cholery i inne niebezpieczne materiały - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia.

Nima Saeed Abid z WHO przekazał zdalnie reporterom zgromadzonym w Genewie, że technicy organizacji nie są w stanie uzyskać dostępu do laboratorium w Chartumie w celu zabezpieczenia materiałów.

- To nasze główne zmartwienie: technicy laboratoryjni nie mają dostępu i nie mogę wejść do laboratorium, aby zabezpieczyć materiał biologiczny i dostępne substancje - powiedział cytowany przez Reutersa Abid, odmawiając jednak poinformowania, która ze stron konfliktu zajęła obiekt.

Zginęło kilkaset osób

Walki między armią Sudanu a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) wybuchły 15 kwietnia i jak dotąd zginęło w nich 459 osób, a 4072 zostały ranne - wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia

W efekcie wybuchu przemocy szpitale i inne obiekty zostały sparaliżowane, a wielu cywilów zostało uwięzionych w swoich mieszkaniach, chowając się przed walkami trwającymi na ulicach Chartumu, sąsiedniego Omdurmanu i w innych miejscach kraju.

Walki w Sudanie osłabły we wtorek po tym, jak armia i rywalizujące siły paramilitarne zgodziły się na trzydniowy rozejm, co pozwoliło większej liczbie Sudańczyków na ucieczkę, a zagranicznym rządom na ewakuację swoich obywateli - przekazał Reuters.

Czytaj także:

PAP/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej