Papież przyjął na audiencji premiera Ukrainy. Denys Szmyhal zaprosił Franciszka do Kijowa
Papież przyjął na audiencji ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z rosyjską agresją na Ukrainę. Szmyhal zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w Kijowie.
2023-04-27, 14:00
W krótkim komunikacie Biura Prasowego Watykanu poinformowało, że premier Ukrainy spotkał się również z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem. W rozmowach, które przebiegły w przyjaznej atmosferze, poruszono szereg aspektów toczącej się na Ukrainie wojny, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji humanitarnej i wysiłków na rzecz pokoju.
Rozmawiano również o sprawach dotyczących Kościoła katolickiego na Ukrainie.
Była to pierwsza wizyta ukraińskiego premiera w Watykanie od czasu rosyjskiej agresji. Ukraińska dyplomacja kilkakrotnie wyrażała niepokój tym, że jej zdaniem Watykan unika zdecydowanego potępienia Rosji i potępiając wojnę niejako zrównuje agresora z ofiarą.
Formuła pokoju
Premier Ukrainy oznajmił podczas briefingu prasowego, że poprosił Franciszka o wsparcie działań Kijowa na rzecz odzyskania ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych do Rosji - przekazała agencja Interfax-Ukraina.
REKLAMA
Szmyhal podkreślił, że strona ukraińska zachęca jak najwięcej państw świata do poparcia "formuły pokoju" prezydenta Zełenskiego. - Im więcej krajów przyłączy się do tej (inicjatywy), w szczególności do pierwszego punktu, dotyczącego powstrzymania (rosyjskiego) szantażu nuklearnego, tym szybciej (zakończymy wojnę) na Ukrainie - zaznaczył gość papieża Franciszka.
Dziesięciopunktowa ukraińska "formuła pokoju" została przedstawiona przez Zełenskiego w listopadzie 2022 roku w wystąpieniu online podczas szczytu G20 na Bali w Indonezji. Wśród ogólnych postulatów Kijowa znalazły się wówczas: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, zaprzestanie działań bojowych, wycofanie rosyjskich wojsk, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji, a także podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny.
- Ataki na Jana Pawła II. Abp Jędraszewski: nie zbudujemy pojednanego narodu na kłamstwach i pomówieniach
- "Pokój jest możliwy, pokój jest obowiązkiem". Wielkanocne orędzie Jana Pawła II z 1999 r. wciąż aktualne
dz/IAR, PAP
REKLAMA
REKLAMA