Korea Północna znów grozi. Boi się amerykańskich łodzi podwodnych z pociskami nuklearnymi

Korea Północna krytykuje plany obecności na Półwyspie Koreańskim amerykańskich łodzi podwodnych wyposażonych w pociski z głowicami jądrowymi. To jeden z zapisów Deklaracji Waszyngtońskiej - porozumienia Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, zawartego w ubiegłym tygodniu przez prezydentów obu państw.

2023-05-01, 12:01

Korea Północna znów grozi. Boi się amerykańskich łodzi podwodnych z pociskami nuklearnymi
Nuklearna łódź podwodna. Foto: shutterstock.com/fotogrin

Północnokoreańska Agencja Prasowa (KCNA) w najnowszym komentarzu zwraca uwagę, że Deklaracja Waszyngtońska daje prawne umocowanie stałej obecności amerykańskich głowic jądrowych na Półwyspie Koreańskim.

Plan odstraszenia Korei Północnej

Wcześniej południowokoreańskie ministerstwo obrony informowało, że obecność okrętów z głowicami jądrowymi nie będzie naruszała zawartego w 1991 roku porozumienia o denuklearyzacji między dwoma państwami koreańskimi.

Amerykańskie łodzie podwodne to część planu odstraszania Korei Północnej, gdzie - według informacji wywiadów USA i Korei Południowej - w zaawansowanej fazie są przygotowania do kolejnej próby jądrowej.

REKLAMA

Korea Północna ostrzegła zaś, że w związku ze zmianą sytuacji bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim może podjąć "bardziej zdecydowane działania". Podczas wizyty prezydenta Korei Pd. w Waszyngtonie Joe Biden przestrzegł zaś Kim Dzong Una, że użycie broni jądrowej będzie oznaczało koniec reżimu w Pjongjangu.

Posłuchaj

Korea Pn. o Deklaracji Waszyngtońskiej. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/Tomasz Sajewicz/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej