Światowy Dzień Astmy. Nawet 4 mln Polaków cierpią na tę chorobę

Astma to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że cierpi na nią około 4 milionów Polaków, z tego prawie połowa nie wie, że jest chora - alarmują lekarze 2 maja, czyli w Światowym Dniu Astmy.

2023-05-02, 06:10

Światowy Dzień Astmy. Nawet 4 mln Polaków cierpią na tę chorobę
Nawet 4 mln Polaków mogą cierpieć na astmę. Foto: Alessandro Mancuso C/Shutterstock

W Polsce średnio mija 7 lat od pierwszych objawów astmy do postawienia diagnozy - powiedział doktor Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego.

Połowa chorych na astmę nie ma diagnozy

- Połowa chorych nie ma rozpoznania, połowa chorych, którzy mają kaszel, świsty i duszności, nie wie, że u podstawy dolegliwości leży astma - czyli nie może się leczyć przyczynowo. Rozpoznawane są u nich zapalenia płuc, infekcje, a to wszystko jest astma - wskazuje doktor Piotr Dąbrowiecki.

Posłuchaj

W Polsce średnio mija 7 lat od pierwszych objawów do postawienia diagnozy - powiedział doktor Piotr Dąbrowiecki (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Rozwój astmy zależy od predyspozycji genetycznych, czynników środowiskowych i często zaczyna się już w dzieciństwie - mówi profesor Marek Kulus, kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Światowy Dzień Astmy. "Nawet 10 proc. dzieci cierpi na tę chorobę"

- 10 procent dzieci - według polskich badań epidemiologicznych - choruje na astmę. To całkiem dużo. Objawy, które występują wcześnie: jest to suchy zwykle nawracający kaszel, ale także tak zwane obturacyjne zapalenie oskrzeli. Jeżeli obturacyjne zapalenie oskrzeli pojawiło się co najmniej 3 razy, to mamy podstawy do tego, żeby myśleć o astmie - dodał profesor Kulus.

REKLAMA

Posłuchaj

Rozwój astmy zależy od predyspozycji genetycznych, czynników środowiskowych i często zaczyna się już w dzieciństwie - dodaje profesor Marek Kulus (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Co dziesiąty chory rozwija objawy astmy ciężkiej. W leczeniu tej postaci choroby bardzo skuteczne są leki biologiczne, które są refundowane i dostępne w Polsce. Leczenie biologiczne może być kontynuowane tak długo, jak pacjent tego wymaga, a terapia przynosi korzyści.

Czytaj również:

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej