"Nie planujemy żadnych nowych podatków". Jednoznaczna deklaracja wiceministra finansów

Wiceszef resortu finansów Artur Soboń zapewnił, że rząd nie planuje tworzenia żadnych nowych podatków. Wiceminister odniósł się też do tematu wakacji kredytowych i przekazał, że decyzja o ich ewentualnym przedłużeniu może zapaść w połowie roku. Ponadto poinformował, że Rada Ministrów robi wszystko, by otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy.

2023-05-05, 23:01

"Nie planujemy żadnych nowych podatków". Jednoznaczna deklaracja wiceministra finansów
Artur Soboń: nie planujemy żadnych nowych podatków. Foto: Ministerstwo Finansów

Wiceszef resortu finansów, podczas programu w Polsat News, wyraził nadzieję, że po ocenie przez Trybunał Konstytucyjny, czy ustawa o Sądzie Najwyższym jest zgodna z Konstytucją, "będziemy mogli składać pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy".

Zaznaczył, że w sytuacji spowolnienia gospodarczego, uruchomienie KPO oznacza wzrost PKB o 0,5 pkt., co ma obecnie fundamentalne znaczenie. Wyjaśnił, że ponieważ to są środki zewnętrze na inwestycje, to ich odblokowanie przełoży się m.in. na mniejszy deficyt, większą stabilność finansów publicznych, większą stabilność złotego i w efekcie silniejszą gospodarkę.

Artur Soboń powiedział też, utrzymując w ryzach deficyt, rząd może prowadzić elastyczną, ale - jak zaznaczył - ostrożną politykę finansową. - Nie jesteśmy w sytuacji, gdy mamy nóż na gardle, ale oglądamy każdą złotówkę - wskazał.

"Nie będzie nowych podatków"

Pytany o to, czy możliwe jest wprowadzenie dodatkowych obciążeń podatkowych, wiceminister zapewnił, że "nie planujemy żadnych nowych podatków".

REKLAMA

Dopytywany o indeksację stawek akcyzy na alkohol i papierosy, mówił, że zgodnie z tzw. mapą drogową akcyzy opracowaną jakiś czas temu, każdego roku stawka ta podnoszona jest o ok. 5 proc. "i nie jest to żadna tajemnica dla branży".

Pytany co z VAT-em na żywność, powiedział, że wszystkie przesłanki wskazują na to, że zerowy VAT na żywność będzie utrzymany do końca roku. Natomiast dopytywany o możliwość przedłużenia wakacji kredytowych, wskazał, że "decyzja w tej sprawie zapadnie w połowie tego roku".

Sytuacja w TK a KPO

Na 30 maja Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wniosek prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, złożony w trybie kontroli prewencyjnej, Trybunał ma rozpatrzyć w pełnym składzie, pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą będzie sędzia Bartłomiej Sochański. Do przeprowadzenia rozprawy w pełnym składzie niezbędne jest zebranie się co najmniej 11 sędziów TK.

Nowelizacja ustawy o SN, ma według jej autorów - posłów PiS - wypełnić kluczowy, dotyczący praworządności "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO.

REKLAMA

KE na początku czerwca ubr. zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". Jednym z oczekiwań KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o SN.

Zobacz także:

Wiceminister Artur Soboń w Programie 1 Polskiego Radia

jp/Polsat News/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej