Anna Jagiellonka - nieszczęśliwa królewna, niespełniona królowa

2023-05-06, 09:40

Anna Jagiellonka - nieszczęśliwa królewna, niespełniona królowa
Miniatura Anny Jagiellonki - warsztat Lucasa Cranacha Młodszego. Foto: dom. publiczna/BurgererSF

Anna Jagiellonka była jedną z najmłodszych córek i jednym z najmłodszych dzieci króla Zygmunta I Starego oraz siostrą króla Zygmunta II Augusta. Jej losem nie interesowała się zbytnio matka, nie zajmował się nią za bardzo władający brat. Los polskiej królewny nie był szczęśliwy, jednak mimo to zasłużyła się ona w historii Królestwa.

Historię Anny Jagiellonki w audycji "Polki" w Polskim Radiu 24 przybliżyły Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.

Anna Jagiellonka przez wiele lat nie miała żadnej roli na dworze królewskim. Z powodu braku zainteresowania najpierw matki, a potem brata, wyszła za mąż dopiero po śmierci ostatniego dynastycznego władcy Polski, kiedy korona Królestwa stała się elekcyjna. Początkowo była kandydatką na żonę Henryka Walezego, ten jednak wzbraniał się przed wzięciem za żonę nieładnej i podstarzałej, mającej ponad 50 lat królewny.

Została wybrana królem Polski w następnej elekcji po ucieczce Walezjusza do Francji. Wybrany w tej samej elekcji Stefan Batory - w ramach kompromisu - został zmuszony do małżeństwa z Anną Jagiellonką.

Choć formalnie była ona królem Polski i winna współrządzić krajem, mąż odsunął ją od decydowania o polityce państwa. Od niej samej także się odsuwał, nie będąc zainteresowanym relacją małżeńską.

Po śmierci Batorego nie objęła władzy - choć miała do tego prawo. Przyczyniła się zamiast tego do wyboru w kolejnej elekcji swojego siostrzeńca Zygmunta III Wazy.

Czytaj również:

Więcej nagraniu.

Posłuchaj

Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Annie Jagiellonce ("Polki" / PR24) 21:28
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Magdalena MertaMałgorzata Żaryn
Data emisji: 06.05.2023
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej