Janusz Wojciechowski: od wybuchu wojny na Ukrainie Polska w największej skali w UE wsparła rolników

2023-05-08, 23:45

Janusz Wojciechowski: od wybuchu wojny na Ukrainie Polska w największej skali w UE wsparła rolników
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Sejmie w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski przekazał, że od wybuchu wojny na Ukrainie Polska wsparła rolników w największej skali spośród wszystkich państw członkowskich. Zaznaczył, że od kwietnia ubiegłego roku Komisja Europejska zaakceptowała pomoc krajową w wysokości 1 miliarda 620 milionów euro.

Janusz Wojciechowski przedstawił na sejmowej komisji rolnictwa informację na temat działania Wspólnoty w związku z sytuacją rolnictwa spowodowaną wojną na Ukrainie. Tłumaczył, że skala pomocy dla polskich rolników miała charakter bezprecedensowy. Podkreślił, że za sprawą jego działań po raz pierwszy w historii uruchomiona została rezerwa kryzysowa.

Janusz Wojciechowski przekazał, że Komisja Europejska zgodziła się na pomoc publiczną państw członkowskich dla rolników. Wyjaśnił, że w przypadku Polski złożyły się na nią dopłaty do nawozów i zbóż. Dodał, że w ramach wspomnianej rezerwy kryzysowej przeznaczono środki m.in. na pomoc producentom jabłek i trzody chlewnej.


Posłuchaj

Janusz Wojciechowski: od wybuchu wojny na Ukrainie Polska w największej skali w UE wsparła rolników (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Unijny komisarz nie wyklucza powrotu do kwot taryfowych w przypadku importu drobiu z Ukrainy

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Wojciechowski powiedział, że Komisja Europejska bada sytuację na tym rynku.

Komisarz stwierdził, że kwoty taryfowe zostaną przywrócone, jeśli import drobiu z Ukrainy będzie w takiej skali jak obecnie. Podkreślił, że obecnie import na rynek europejski wzrósł o 80 proc., a konkretnie z 90 tys. ton do około 170 tys. ton. Dodał, że w przypadku Polski to wzrost z 21 tys. ton do 38 tys. ton.


Posłuchaj

Janusz Wojciechowski nie wyklucza powrotu do kwot taryfowych w imporcie drobiu z Ukrainy (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Wojciechowski mówił, że wzrost importu odnotowano również w przypadku jaj. Dodaje, że - jeśli zostanie wykazany nadmierny import - to na te towary też zostaną nałożone kwoty importowe lub zakaz. Unijny komisarz przekazał, że Komisja Europejska obserwuje także sytuację na rynku owoców i mrożonek. Zaznaczył, że jeśli w sezonie okaże się, że jest zagrożenie dla unijnych - w tym polskich - producentów, to Komisja Europejska jest gotowa wprowadzić ograniczenie nawet w ekspresowym trybie.

Obecnie obowiązuje unijny zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji. Został wprowadzony 2 maja i potrwa do 5 czerwca. Janusz Wojciechowski przekazał, że restrykcje te najprawdopodobniej zostaną przedłużone.

IAR/mg

Polecane

Wróć do strony głównej