Budżet UE w tarapatach? Premier uspokaja: zakładaliśmy negatywne scenariusze, więc jesteśmy zabezpieczeni

Parlament Europejski przyjął raport autorstwa szefa komisji budżetowej PE Johana Van Overtveldta (EKR), w którym europosłowie wyrażają głębokie zaniepokojenie tym, że rosnące koszty pożyczkowe Funduszu Odbudowy prawdopodobnie poważnie ograniczą zdolność budżetu UE do finansowania unijnych programów.

2023-05-11, 13:38

Budżet UE w tarapatach? Premier uspokaja: zakładaliśmy negatywne scenariusze, więc jesteśmy zabezpieczeni
Tworząc Fundusz, KE zakładała, że kredyty zostaną spłacone z nowych zasobów własnych UE. Foto: Ivan Kacarov/ Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki pytany o raport i o to, czy polski rząd dostrzega taki problem odparł, że Polska bacznie przygląda się zmianom w unijnym budżecie.

- Budżet Unii Europejskiej był przygotowywany w czasie kiedy stopy procentowe na świecie były niższe, ale ja nie jestem rzecznikiem Komisji Europejskiej. My konstruując nasz budżet zakładaliśmy bardzo negatywne scenariusze, w związku z czym jesteśmy zabezpieczeni - zapewnił szef rządu.

"UE musi sobie poradzić"

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd założył koszt obsługi długu na bardzo wysokim poziomie. - Dziś widzę, że na szczęście nie będzie to koszt aż tak bardzo wysoki, a może będzie znacznie niższy niż pierwotnie zaplanowany - dodał.

- Tak każdy finansista w sposób konserwatywny, bezpieczny zakłada konstruowanie budżetu. Jeżeli finansiści w Unii o tej zasadzie zapomnieli, to proszę w tamtym kierunku skierować odpowiednie pytanie - zaznaczył premier.

REKLAMA

Dopytywany czy widzi obawę, jeśli chodzi o środki, które mają trafić na unijne programy realizowane w Polsce odparł: "Ja nie widzę takiej obawy, ponieważ byłoby to złamaniem umowy pomiędzy Unią Europejską a 27. krajami członkowskimi i to jest problem Komisji Europejskiej, z którym musi sobie poradzić".

Rosną koszty obsługi długu

W 2021 r. KE zaczęła pożyczać środki na rynkach finansowych w celu sfinansowania liczącego 800 mld euro Funduszu Odbudowy, który powstał w reakcji na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Tworząc Fundusz KE zakładała, że kredyty zostaną spłacone z nowych zasobów własnych UE. Tymczasem prace nad utworzeniem tych zasobów idą bardzo wolno. Do tego rosną koszty obsługi zaciąganego długu.

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 przeznaczono 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro w cenach bieżących) na okres siedmiu lat na pokrycie kosztów finansowania Funduszu Odbudowy. Liczbę tę oparto na założeniu, że stopy procentowe będą stopniowo rosły z 0,55 proc. w 2021 r. do 1,15 proc. w 2027 r. Jednak już teraz wynoszą one ponad 3 proc.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej