Decyzja ws. rekompensat dla rolników na razie wstrzymana. Kilkanaście państw naciska na KE
Wstrzymana na razie została decyzja w sprawie rekompensat dla rolników, w tym polskich, w wysokości 100 milionów euro za straty w związku importem z Ukrainy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Przedstawiciele 27 krajów mieli zatwierdzić propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą wsparcia z rezerwy kryzysowej pięciu państw - Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.
2023-05-12, 05:39
Ze 100 milionów euro Polska miała otrzymać najwięcej, bo prawie 40 milionów euro. Jednak - jak ustaliła nasza korespondentka - dwa powody uniemożliwiają podjęcie tej decyzji, choć wszystko będzie zależało od przebiegu dzisiejszej dyskusji.
Po pierwsze, Słowacja i Węgry jeszcze wczoraj nadal utrzymywały jednostronne zakazy importu z Ukrainy, które miały być zniesione 2 maja, kiedy wszedł w życie unijny zakaz obejmujący cztery produkty - pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik.
12 państw krytykuje KE
Po drugie, ten pakiet został skrytykowany przez 12 krajów, których ministrowie rolnictwa wysłali przedwczoraj do Komisji list w tej sprawie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia widziała treść listu, pod którym podpisali się ministrowie z Francji, Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Niemiec, Grecji, Irlandii, Luksemburga, Holandii i Słowenii. Zażądali oni dyskusji na ten temat.
REKLAMA
"Jak najszybciej powinny być wyjaśnione kryteria, na podstawie których zaproponowano 100-milionowy pakiet oraz te, na podstawie których pieniądze zostały przydzielone państwom członkowskim" - napisali ministrowie rolnictwa 12 krajów.
Skrytykowali także Komisję za brak konsultacji przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu unijnego zakazu, który zastąpiłby te jednostronne, wprowadzone przez Polskę, Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry. Ich zdaniem decyzja Komisji wywołuje obawy dotyczące różnego traktowania na jednolitym, wewnętrznym rynku i rodzi pytania co do przyszłych postępowań w podobnych sprawach.
- Zwiększony napływ artykułów spożywczych z Ukrainy. Kolejny apel ministrów rolnictwa do KE
- Dopłata do nawozów. Duża kwota na pomoc dla rolników. Minister Telus podał szczegóły
Europoseł Ryszard Legutko w Polskim Radiu 24:
jp/IAR
REKLAMA
REKLAMA