Zwiększony napływ artykułów spożywczych z Ukrainy. Kolejny apel ministrów rolnictwa do KE

2023-05-11, 16:18

Zwiększony napływ artykułów spożywczych z Ukrainy. Kolejny apel ministrów rolnictwa do KE
Inspekcja Transportu Drogowego - prowadzi kontrole rosyjskich i białoruskich firm transportowych.Foto: Vitaliy Kyrychuk/ Shutterstock

Ministrowie ds. rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier ponownie wezwali Komisję Europejską do zaproponowania odpowiednich, prawnie wiążących mechanizmów, w związku ze zwiększonym napływem artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy - poinformował resort rolnictwa.

W czwartek, z inicjatywy Polski, został przekazany w tej sprawie wspólny list ministrów do wiceprzewodniczącego KE, komisarza UE ds. handlu Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Apel o środki zapobiegawcze

Jak zaznaczono w komunikacie, "list dotyczy wyjątkowych i tymczasowych środków zapobiegawczych w odniesieniu do importu ograniczonej liczby produktów z Ukrainy".

"Ministrowie ds. rolnictwa państw przyfrontowych doceniają wynegocjowane porozumienie z Komisją Europejską oraz podjęte działania w celu złagodzenia skutków zwiększonego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie stwierdzają, że rozwiązania, które weszły w życie z dniem 2 maja 2023 r., mogą okazać się nieskuteczne i niewystarczające" - podano.

Dostosowani poziomu wsparcia do rzeczywistych strat

Ministrowie zwracają szczególną uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem KE z dnia 2 maja 2023 r. wprowadzającym środki zapobiegawcze dotyczące niektórych produktów pochodzących z Ukrainy zakaz importu nie obejmuje towarów sprowadzanych w oparciu o umowy podpisane przed wejściem w życie tego rozporządzenia, tj. przed 2 maja 2023 r. Dlatego ministrowie wzywają KE do znalezienia rozwiązania tej sytuacji poprzez zaproponowanie odpowiednich, prawnie wiążących mechanizmów.

Czytaj także:

"Sygnatariusze listu apelują do Komisji Europejskiej także o: potwierdzenie, że z chwilą wejścia w życie nowej regulacji ATM wejdzie również w życie rozporządzenie Komisji przedłużające do końca tego roku środki zapobiegawcze dotyczące wymienionych produktów; stałe monitorowanie importu innych wrażliwych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i w razie potrzeby - szybkie wprowadzanie środków zapobiegawczych; dostosowanie poziomu wsparcia do rzeczywistych strat oraz uruchomienie dodatkowych środków, gdyż budżet WPR i budżety krajowe są niewystarczające" - czytamy w komunikacie MRiRW.

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej