Pierwsze HIMARS-y są już w Polsce. Ambasador USA: to kolejny krok do wzmacniania bezpieczeństwa

"Dzisiejsza dostawa pierwszych amerykańskich wyrzutni M142 HIMARS to kolejny krok do intensywnego wzmacniania bezpieczeństwa Polski i NATO na wschodniej flance" - napisał w poniedziałek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

2023-05-15, 18:40

Pierwsze HIMARS-y są już w Polsce. Ambasador USA: to kolejny krok do wzmacniania bezpieczeństwa
Zestawy artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie, 15 bm. W 2019 r. Polska za 414 mln dolarów kupiła 20 zestawów HIMARS (z 18 wyrzutniami bojowymi i dwiema ćwiczebnymi). Foto: PAP/Leszek Szymański

Jak dodał w swoim wpisie na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski "agresywna postawa Rosji wobec Ukrainy wymaga zdecydowanych działań, a dzięki HIMARS Polska rozwija zdolności artyleryjskie dalekiego zasięgu". "Razem jesteśmy silniejsi" - podkreślił.

HIMARS-y są już w Polsce

Pierwsze pięć wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS zostało przyjętych w poniedziałek w Warszawie. Wyrzutnie zostaną przekazane 1. Mazurskiej Brygadzie Artylerii 16. Dywizji Zmechanizowanej. Pozostałe z 20 zakontraktowanych wyrzutni mają zostać dostarczone do końca roku.

Wyrzutnie HIMARS – 18 bojowych i dwie ćwiczebne – MON zamówiło w 2019 r. za 414 mln dolarów. Wraz z wyrzutniami strona polska zamówiła amunicję bojowa GMLRS o zasięgu ok. 70 km i ATACMS o zasięgu do 300 km oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa przewiduje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to wysokiej mobilności system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu produkowany przez koncern Lockheed Martin. W odróżnieniu od zestawu MLRS Multiple Launch Rocket System montowanego na podwoziu gąsienicowym, HIMARS wykorzystuje podwozie kołowe. HIMARS i MARS znalazły się wśród typów uzbrojenia, którym Zachód wsparł Ukrainę.

REKLAMA

Minister Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia:

PAP/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej