Waloryzacja 500+, brak opłat za autostrady. Dodatkowe posiedzenie rządu
Dziś dodatkowe posiedzenie rządu (początek o 11.00) w sprawie harmonogramu prac nad propozycjami ogłoszonymi podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o waloryzację 500+, autostrady bez opłat, a także bezpłatne leki dla seniorów od 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży. Tymi kwestiami ministrowie zajmowali się także wczoraj.
2023-05-17, 05:42
Rząd i przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali, że propozycja dotycząca podwyższenia świadczenia 500+ do kwoty ośmiuset złotych zostanie przyjęta jeszcze w czasie tej kadencji Sejmu - tak, by zaczęła obowiązywać od początku przyszłego roku. Podobnie będzie w przypadku rozszerzenia programu dotyczącego bezpłatnych leków o kolejne grupy wiekowe.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rządowi zależy na tym, by do wakacji zostały natomiast zniesione opłaty za przejazdy autostradami państwowymi dla samochodów osobowych. Szef rządu zapowiedział także, że rozpoczną się rozmowy z przedstawicielami firm prywatnych, by od nowego roku również i tymi odcinkami autostrad kierowcy samochodów osobowych mogli jeździć bezpłatnie.
Szef rządu mówił wcześniej, że ogłoszone w niedzielę programy, nad którymi pracuje teraz rząd, to koszt dla budżetu wynoszący 26 miliardów złotych. Premier zapowiedział, że kolejne propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości zostaną przedstawione w czerwcu i wrześniu. Mają one dotyczyć między innymi rynku mieszkaniowego.
Nowe propozycje PiS
W miniony weekend w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości zatytułowana "Programowy Ul". Liderzy rządzącego ugrupowania przedstawili szereg nowych propozycji, które mają być realizowane w trakcie następnej kadencji. W ocenie licznych komentatorów pomysły dot. 800+, bezpłatnego dostępu do autostrad czy też wprowadzenia darmowych leków dla seniorów i osób przed 16. rokiem życia to propozycje rewolucyjne. Jeśli jednak przyjrzeć się im bliżej, to są one naturalnym rozwinięciem i konsekwencją dotychczasowych działań rządzącego ugrupowania.
REKLAMA
Planowany na przyszłość projekt 800+ to kontynuacja programu pn. "Rodzina 500+", który ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Początkowo zakładał on wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W pierwszych trzech latach jego działania funkcjonowało pewne kryterium dochodowe, lecz od lipca 2019 r. program działa w rozszerzonej formule - świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Obecnie z programu korzysta ponad 6,5 mln dzieci, a w ciągu 7 lat funkcjonowania programu do polskich rodzin trafiło z tego tytułu ponad 223 mld złotych.
iar/as
REKLAMA