480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Centralne obchody we Fromborku
W niedzielę przypada 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. W związku z tym, a także 480. rocznicą wydania jego przełomowego traktatu "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), we Fromborku odbędą się uroczystości związane z wielkim polskim astronomem.
2023-05-21, 05:00
O godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja. Po niej zaplanowano wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów na grobie Mikołaja Kopernika.
Obchody 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika we Fromborku
Od 12.45 dostępne będą prezentacje na Dziedzińcu Wzgórza Katedralnego i wystawy w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Będzie można obejrzeć: medal z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i okolicznościowe walory numizmatyczne wydane przez NBP: monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł i banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł.
Zaprezentowane zostanie pierwsze wydanie "De revolutionibus" (Norymberga 1543 rok).
REKLAMA
W Pałacu Biskupim będzie można zwiedzić wystawę "Od Petita i Godela do współczesności". To kolekcja kopernikanów Oresta Paszkowycza a Wieży Kopernika dostępna będzie ekspozycja stała "Życie prywatne Mikołaja Kopernika".
Kopernik - wybitny astronom, matematyk, prawnik, medyk, ekonomista i nie tylko
480 lat temu, 21 maja 1543 roku, zmarł Mikołaj Kopernik, wybitny astronom, matematyk i lekarz. Był twórcą heliocentrycznej teorii Układu Słonecznego, zgodnie z którą to Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie na odwrót, jak wtedy sądzono. Napisał przełomowe dla światowej nauki dzieło "De revolutionibus orbium coelestium", czyli "O obrotach sfer niebieskich".
Jego epokowe odkrycie zmieniło sposób widzenia świata i stało się przyczyną zmiany, jaka zaszła w Europie Zachodniej w rozważaniu nauki, przyczyniając się tym samym do jej rozwoju. Oprócz astronomii, Kopernik miał też ogromne zasługi w dziedzinie ekonomii, matematyki, prawa i medycyny, a także jako tłumacz poezji włoskiej.
Kopernik zasłużył się też między innymi w dziedzinie ekonomii. W 1522 roku, podczas wykładu "Traktat o monecie", wygłoszonego w Grudziądzu, postawił słynną tezę o wypieraniu lepszego pieniądza (tego o większej wartości rynkowej) przez gorszy, co jego zdaniem powodowało ubożenie społeczeństwa. Przedstawił wówczas także projekt reformy monetarnej w Prusach Królewskich.
REKLAMA
Rok Mikołaja Kopernika
Imię słynnego uczonego noszą między innymi: jeden z najokazalszych kraterów Księżyca, krater na Marsie, planetoida, satelity badawcze oraz obserwatoria astronomiczne. Jest też patronem licznych szkół, ulic, instytucji, w tym Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz popularnego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Zgodnie z uchwałą Senatu, w związku z 480. rocznicą śmierci astronoma, a także 550. rocznicą urodzin, która przypadła trzy miesiące temu - 19 lutego - rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika.
- 26. Piknik Naukowy. Ludzie jak nietoperze i tajemnice AI
- "Moglibyśmy go przenieść na Broadway". Prof. Piotr Sułkowski o musicalu "Kopernik"
IAR/PAP/jmo
REKLAMA
REKLAMA