Prezydent Duda w Londynie: wspieranie Ukrainy absolutnie nie traci sensu
- Podczas "The Wall Street Journal’s CEO Council Summit" w Londynie zapraszałem do inwestowania w Polsce, mówiłem też o naszym udziale w odbudowie Ukrainy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, świat "nie może dać się zmęczyć Rosji, nie może się znużyć, musi pomagać, wspierać", bo "to wsparcie absolutnie nie traci sensu".
2023-05-24, 21:19
Polski prezydent przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii. We wtorek uczestniczył m.in. w otwarciu sesji popołudniowej "London Defence Conference", w środę wziął udział w "The Wall Street Journal’s CEO Council Summit".
Podkreślenie znaczenia wsparcia dla zwycięstwa
W środę wieczorem podczas rozmowy z dziennikarzami Andrzej Duda podkreślił, że w spotkaniach uczestniczyło wielu przedstawicieli polskiego biznesu, ale także firm z całego świata. - Dyskutowaliśmy o sytuacji, o interesach, o szansach inwestycyjnych - relacjonował prezydent. Podkreślił, że podczas rozmowy z przedstawicielami "Wall Street Journal" przedstawił m.in., jak wygląda polskie wsparcie dla Ukrainy i nasza polityka wobec tego kraju.
Relacjonując spotkania w Londynie, prezydent zauważył, że mniej było w nich "czystej polityki", a więcej "wytłumaczenia przedstawicielom różnych środowisk, (...) jak rzeczywiście wygląda sytuacja z naszego punktu widzenia, ja my ją obserwujemy, jakiego rozwoju zdarzeń my się spodziewamy, a przede wszystkim - jaki, naszym zdaniem, powinien być koniec wojny". W jego opinii "to jest kwestia niezwykle istotna".
Prezydent podkreślił, że Ukrainie jest cały czas potrzebne stałe wsparcie i silne zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej, która "nie może dać się zmęczyć Rosji, nie może się znużyć, musi pomagać, wspierać". Zaznaczył też, że "to wsparcie absolutnie nie traci sensu". - Wręcz przeciwnie. Powiedziałem przed momentem bardzo mocno, że bez tego wsparcia Ukraina się po prostu nie obroni - oświadczył.
REKLAMA
Bliskość językowa i kulturowa Polski
Andrzej Duda relacjonował, że mówił również o rozwoju naszego kraju i inwestycjach, które realizujemy w Polsce. - Zapraszałem do inwestycji w Polsce. Mówiłem także o naszym udziale w odbudowie Ukrainy, naszych firm, o tym, że dzięki całemu szeregowi czynników mamy tu taką swoiście preferującą nas sytuację - wskazywał.
Wyjaśnił, że ma na myśli choćby "bliskość językową, kulturową z Ukrainą, znajomość samej Ukrainy jako takiej, rynku ukraińskiego, jak też i przyjaźń, która pomiędzy przedstawicielami polskiego i ukraińskiego biznesu na przestrzeni tych ostatnich lat została zawarta".
Istotne kwestie infrastruktury
Prezydent podkreślał również kwestię dostępności Ukrainy z polskich lotnisk i poprzez nasze drogi, które - jak zauważył - "dziś są tak naprawdę jedynym najnowocześniejszym połączeniem Ukrainy z resztą Europy". - Myślę tu przede wszystkim: autostrada A4, lotniska - Kraków, Katowice, Rzeszów, Warszawa - połączenie pomiędzy Warszawą a Rzeszowem drogą ekspresową, która już jest w całości przecież gotowa, linie kolejowe, które zostały zmodernizowane na przestrzeni ostatnich lat - wyliczał.
Andrzej Duda ocenił, że jest to "cały szereg takich elementów", wskazujących Polskę, "jako taki pas transportowy do Ukrainy, który w największym stopniu z całą pewnością pozwoli właśnie na realizowanie tego procesu odbudowy Ukrainy, dostarczanie towarów do Ukrainy". - My oczywiście chcemy w tym partycypować, także, rzecz jasna, z uwagi na polskie interesy - zaznaczył prezydent.
REKLAMA
Posłuchaj
Biały Dom potwierdził, że przed szczytem NATO w Wilnie Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z sojusznikami na temat długofalowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:45
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Gen. Komornicki o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy: "wariant izraelski" to model przejściowy
- Wnioski z wojny na Ukrainie. "Polska musi być gotowa na każdy scenariusz"
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA