MON chce wzmocnić rozpoznanie przestrzeni powietrznej i nawodnej. Wysłano zapytania ws. aerostatów
"Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe LOR dotyczące pozyskania rozpoznawczych aerostatów »Barbara« dla Wojska Polskiego. Chcemy maksymalnie zwiększyć nasze możliwości w zakresie radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej i nawodnej" - poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
2023-05-26, 15:03
Wcześniej w rozmowie z PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek wskazywał, że aerostaty będą stanowić jeden z elementów systemu rozpoznania, w którego skład wejdą także m.in samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW.
Dwie takie maszyny Polska planuje pozyskać ze Szwecji.
Przewaga nad naziemnymi radarami
Jak tłumaczył, radary zamontowane na samolotach i aerostatach mają wyraźną przewagę nad radarami na ziemi - mogą dużo wcześniej wykryć wlatujący w polską przestrzeń powietrzną nisko lecący obiekt, który ze względu na zjawisko horyzontu radiolokacyjnego dłużej pozostałby niewidoczny dla radarów naziemnych.
Rozpoznawcze aerostaty to stacjonarne statki powietrzne wypełnione gazem lżejszym od powietrza, które rozmieszczone w poszczególnych punktach kraju i wyposażone w odpowiednie radary mogą monitorować polską przestrzeń powietrzną i np. zbierać dane o nisko lecących obiektach.
REKLAMA
- F-16 czy F-35, będą nowe samoloty dla polskiej armii? Gen. Nowak: intensywnie nad tym pracujemy
- Okręty podwodne dla Polski. Szef MON: przystępujemy do realizacji programu Orka
ms/PAP
REKLAMA