more_horiz
Wiadomości

F-16 czy F-35, będą nowe samoloty dla polskiej armii? Gen. Nowak: intensywnie nad tym pracujemy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 16:58
Inspektor Sił Powietrznych generał Ireneusz Nowak podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że trwają prace nad pozyskaniem nowych samolotów bojowych dla polskiego wojska. Na razie dowódca nie zdradził, czy będą to kolejne F-16, czy może samoloty piątej generacji F-35.
Polskie lotnictwo zasilą prawdopodobnie myśliwce typu F-16 lub F-35
Polskie lotnictwo zasilą prawdopodobnie myśliwce typu F-16 lub F-35Foto: JAGADEESH NV/PAP/EPA, GEORGE LICOVSKI/PAP?EPA

Inspektor Sił Powietrznych generał Ireneusz Nowak poinformował, że wojsko pracuje nad pozyskaniem kolejnych samolotów bojowych. Według niego, obecna sytuacja bezpieczeństwa, zwłaszcza kontekst wojny na Ukrainie, pokazuje, że polskie siły powietrzne powinny dysponować dużą większą liczbą samolotów wielozadaniowych.

Generał Ireneusz Nowak powiedział, że nasze lotnictwo powinno mieć 10 eskadr, czyli 160 sztuk maszyn bojowych. Obecnie mamy lub jesteśmy w trakcie pozyskania ośmiu eskadr, co oznacza, iż należy rozważyć dokupienie kolejnych dwóch.

Zakupy, ale i modernizacja

Generał Ireneusz Nowak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zaznaczył, że wstępna analiza rynkowa dotycząca kupna samolotów powinna zakończyć się w najbliższych miesiącach. Jednocześnie w polskim wojsku trwają przygotowania do modernizacji samolotów F-16, używanych obecnie przez pilotów.

Nasza armia myśli o modernizacji do poziomu określanego, jako Viper (Block-70 V). To platforma, która jest obecnie proponowana Słowacji i Bułgarii, które są zainteresowane kupnem nowych samolotów w miejsce poradzieckich MiG-29.

Posłuchaj
00:20 nowak.mp3 Gen. Nowak o tym ile samolotów bojowych potrzebuje dziś Polska przy panującym zagrożeniu ze wschodu/IAR

Kolejne F-16 czy najnowsze F-35?

Inspektor Sił Powietrznych nie chciał na razie ujawnić rodzaju samolotów bojowych, które możemy w przyszłości kupić. Wiadomo jednak, że są rozważane przede wszystkim maszyny zapewniające dużą elastyczność w powietrzu, jak chociażby wielozadaniowe F-16 czy samoloty piątej generacji F-35.

Pytany o to generał Ireneusz Nowak powiedział jedynie, że ten drugi typ samolotów jest na tyle zaawansowany, iż pozwala z jednej strony na wykonywanie zadań bojowych, a z drugiej na szereg operacji o charakterze ofensywno-rozpoznawczym.

Czytaj także:

Zobacz także: Piotr Król: Mariusz Błaszczak odbudowuje polską armię, będziemy go bronić

IAR/łs

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także