Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Kto kandydatem PiS? Sobolewski zapowiada rozmowy kierownictwa partii

- Decyzja dotycząca kandydatów, których zgłosi Prawo i Sprawiedliwość do komisji ds. badania wpływów rosyjskich wkrótce będzie przedmiotem dyskusji w kierownictwie ugrupowania - powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

2023-05-30, 07:48

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Kto kandydatem PiS? Sobolewski zapowiada rozmowy kierownictwa partii
Sobolewski o kandydatach PiS do komisji: decyzję wkrótce podejmie kierownictwo ugrupowania. Foto: Shutterstock/TomaszKudala

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sobolewski pytany przez PAP, czy PiS już wie, kogo zgłosi do komisji, odparł, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

- Decyzja dotycząca kandydatów, których zgłosi Prawo i Sprawiedliwość do zasiadania w komisji, będzie przedmiotem rozmów wewnątrz kierownictwa ugrupowania. Te rozmowy są jeszcze przed nami, ale wkrótce powinno do nich dojść - powiedział.

Dopytywany o zapowiedzi partii opozycyjnych, że nie zgłoszą swoich kandydatów do komisji, sekretarz generalny PiS ocenił, iż "widać, że czegoś się obawiają". - Albo też coś wiedzą, czego my jeszcze nie wiemy. Być może dopiero prace tej komisji to naświetlą - powiedział Sobolewski.

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów

Sejm ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 uchwalił 14 kwietnia br. Z inicjatywą jej powołania wyszli w grudniu ub.r. posłowie PiS. Wskazywali, że komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.

11 maja br. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania tej komisji. W piątek przeciwko senackiej uchwale opowiedział się Sejm.

Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Czytaj też:

dn/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej