Rząd za zmianami w ustawie o Agencji Mienia Wojskowego. Sprawdź szczegóły

Rząd chce, by Agencja Mienia Wojskowego efektywniej realizowała zadania dotyczące obronności i bezpieczeństwa państwa. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian, których chce Ministerstwo Obrony Narodowej. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, Agencja będzie mogła kupować sprzęt wojskowy i usługi z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. AMW będzie mogła także prowadzić inwestycje na terenach wojskowych.

2023-05-30, 14:13

Rząd za zmianami w ustawie o Agencji Mienia Wojskowego. Sprawdź szczegóły
Rząd przyjął projekt zmiany ustawy dotyczący Agencji Mienia Wojskowego. Foto: plut. Tomasz Borsuk / MON_GOV_PL / Twitter

"Rząd chce umożliwić Agencji Mienia Wojskowego (AMW) efektywniejszą realizację zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa" - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. "Nowe przepisy umożliwią zakup przez Agencję sprzętu wojskowego i usług z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. AMW będzie mogła także prowadzić inwestycje na terenach wojskowych. Zaproponowane rozwiązania pozwolą ponadto na uatrakcyjnienie zasad pełnienia zawodowej służby wojskowej, a w konsekwencji ułatwią zwiększenie liczebności polskiej armii" - podkreślono.

Zakup sprzętu wojskowego

Najważniejsze rozwiązania, o których czytamy, zakładają, że Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła kupować sprzęt wojskowy i usługi z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. "Nowe przepisy wyraźnie oddzielają możliwość prowadzenia przez AMW działalności gospodarczej, wynikającej z potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa, od zadań dotyczących gospodarowania i obrotu mieniem, realizowanych przez Agencję" - wskazano.

Jak wymieniono, wyeliminuje to wątpliwości związane z charakterem czynności, które podejmuje Agencja w ramach gospodarki nieruchomościami. "Dotyczy to także statusu samej Agencji w obrocie prawnym, jako podatnika podatku od nieruchomości" - wskazano.

Inwestycje na terenach wojskowych 

AMW, jak czytamy w komunikacie, będzie mogła prowadzić inwestycje na terenach wojskowych przy pomocy spółek i towarzystw budownictwa społecznego, utworzonych przez Agencję, będzie mogła partycypować w kosztach budowanych w ten sposób lokali mieszkalnych, a rozwiązanie pozwoli AMW także pozyskiwać mieszkania w celu zakwaterowania żołnierzy zawodowych. Ponadto rozszerzony zostanie katalog osób, które będą uprawione do odpłatnego zakwaterowania w internatach albo kwaterach internatowych i wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą uatrakcyjnić zasady pełnienia zawodowej służby wojskowej.

REKLAMA

Jak czytamy, ograniczony zostanie wzrost w opłatach za lokale mieszkalne zajmowane m.in. przez żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych czy wdowy po żołnierzach, przy ustalaniu współczynnika świadczenia mieszkaniowego będzie możliwość uwzględnienia dodatkowo szczególnego znaczenia garnizonu dla obronności kraju, a żołnierzom, którzy są uprawnieni do bezpłatnego zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej, nie będą naliczane opłaty za tzw. nadmetraż (do czasu wskazania miejsca zgodnego z przysługującymi uprawnieniami).

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej