Zaskakujące słowa Macrona. Mówił o "częściowym rozbrojeniu wschodniej flanki NATO"

2023-05-31, 21:50

Zaskakujące słowa Macrona. Mówił o "częściowym rozbrojeniu wschodniej flanki NATO"
Emmanuel Macron. Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę podczas konferencji Globsec w Bratysławie, że jego kraj powinien był słuchać ostrzeżeń państw Europy Wschodniej dotyczących Rosji. Dodał też, że rosyjska inwazja na Ukrainę była "elektrowstrząsem, który obudził NATO".

- Niektórzy mówili, że straciliście okazję, by milczeć. Ja sądzę, że my straciliśmy okazję, by was słuchać. Te czasy się skończyły - oświadczył Macron, czyniąc aluzję do słów nieżyjącego już prezydenta Francji Jacques'a Chiraca, który w 2003 roku strofował kraje Europy Wschodniej za przyłączenie się do amerykańskiej koalicji walczącej w Iraku, mówiąc, że straciły "okazję, by milczeć".

Prezydent Francji przypomniał w środę, że w grudniu 2019 roku wypowiedział "ostre słowa pod adresem NATO (...) mówiąc, że jest w stanie śmierci mózgowej". - Mogę teraz powiedzieć, że Władimir Putin ożywił je za sprawą najgorszego możliwego elektrowstrząsu - dodał.

Europa nie może w całości polegać na USA

Macron opowiedział się za silniejszą pozycją i większą autonomią Europy w zakresie energii, technologii i zdolności wojskowych. Podkreślił, że Europa nie może całkowicie polegać na Stanach Zjednoczonych w kwestii stabilności i bezpieczeństwa, ale jej celem nie jest zastąpienie NATO w dziedzinie bezpieczeństwa.

Przypomniał, że to Stany Zjednoczone udzieliły najważniejszej pomocy Ukrainie zarówno pod względem finansowym, jak i sprzętu wojskowego oraz pomogły sformować front przeciw Rosji. - Bądźmy wdzięczni i podziękujmy USA. Ale czy obecna administracja pozostanie na zawsze? Dlatego europejski obronny filar w NATO jest konieczny - powiedział prezydent Francji.

Macron stwierdził też, że wschodnia część UE jest "za bardzo dozbrojona", jednocześnie opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po zakończeniu wojny na Ukrainie. - Unia Europejska powinna sama w przyszłości dążyć do podpisywania z Rosją traktatów dotyczących rozbrojenia, nie czekając na władze w Waszyngtonie - stwierdził.

- To od nas, Europejczyków, zależy, czy w przyszłości będziemy mieli własną zdolność do obrony i ochrony naszych sąsiadów - dodał. - Musimy dać i zapewnić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa - podkreślił Macron i dodał, że powinny być one "bardziej ambitne" niż dotąd. Kwestia ta będzie omawiana do samego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu w Wilnie - zapowiedział.

Czytaj więcej:

PAP/wpolityce.pl/mg/nt

Polecane

Wróć do strony głównej