"Doceniamy jego rolę w obecnej fazie rozwoju Rosji". Jak rząd PO chciał "wczuć się i życzliwie zrozumieć" Putina
10 tys. przeanalizowanych dokumentów z publicznych archiwów z Polski i z zagranicy, nagrania oraz zdjęcia, które jeszcze nigdy nie były publikowane, rozmowy z osobami zaangażowanymi w proces budowania "nowej filozofii" relacji z Federacją Rosyjską za rządów Władimira Putina. TVP wyemitowała pierwszy odcinek serialu "Reset", który jest poświęcony tematowi kontaktów rządu PO-PSL z administracją Kremla.
2023-06-12, 23:43
"Serial autorstwa red. Michała Rachonia i dr hab. Sławomira Cenckiewicza, odwołując się do dokumentów i decyzji polityków rządzących wówczas Polską, głównie Donalda Tuska, pokazuje relacje z Federacją Rosyjską w latach poprzedzających atak Rosji na Ukrainę" - piszą jego autorzy.
Relacje Polski z Rosją budowane przez Tuska
Pierwszy odcinek stanowi prolog do kolejnych, ukazuje Rosję, z którą od 2007 roku jednał się ówczesny premier RP.
Jak dowodzą rozmówcy, m.in. Edward Lucas, Ahmed Zakajew, Jurij Fielsztinski i Bill Browder, w latach 2007-2008 Kremlem rządzili terroryści i mordercy. - Truli, wysadzali w powietrze własnych obywateli, zabijali dziennikarzy - przypominają. - Dokonywali czystek etnicznych i zbrojnych podbojów - wskazują.
Pierwszy odcinek pokazuje jednak nie tylko terrorystyczną i putinowską Rosję, lecz także pierwsze działania rządu Donalda Tuska. Jak wskazano w materiale, już na początku próbował on zbliżyć się z Moskwą, której dodatkowo umożliwił integrację z unijnymi i międzynarodowymi strukturami gospodarczymi (OECD, umowa PCA2).
REKLAMA
- Premiera serialu dokumentalnego "Reset". Tusk chciał dialogu z Rosją "taką, jaka ona jest"
- Komisja ds. rosyjskich wpływów. Wydarzenia, które do dziś budzą kontrowersje
"Tezy" na spotkanie z Ławrowem
Dokument wskazuje również "tezy", z którymi ówczesny minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski - pojechał na spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w 2008 roku.
"Jesteśmy zainteresowani zacieśnianiem więzi pomiędzy światem Zachodu a Rosją, zwłaszcza w obliczu sprzeczności i problemów na linii Północ i Południe, takich jak wywołana trudnościami modernizacji i złym rządzeniem frustracja społeczeństw Południa, wynikający stąd neotradycjonalistyczny radykalizm i terroryzm. Rosja jest sojusznikiem Zachodu/Północy w zwalczaniu powyższych niebezpiecznych zjawisk i przyczyn je rodzących. [...] Istotne znaczenie w zapewnianiu wspólnego bezpieczeństwa i dobrobytu odgrywa współpraca Rosji z Zachodem w sferze energetyki" - brzmi treść dokumentu.
Szczególnie ciekawym fragmentem odcinka jest rozmowa z Anną Fotygą. Europosłanka opowiada, że "gdy jako minister spraw zagranicznych w rządzie PiS opracowała twarde zastrzeżenia blokujące negocjacje UE-Rosja ws. handlu, z powodu restrykcji nałożonych przez Moskwę na polską żywność, do podpisu przedstawiono jej znacznie złagodzoną wersję zapisów". Do dziś nie wiadomo, kto stał za takim uproszczeniem.
REKLAMA
ZOBACZ: Zapowiedź serialu "Reset"
Źródło: TVP Info, niezależna.pl
REKLAMA