Amerykański senatorzy: nuklearne prowokacje Kremla trzeba traktować jako atak na NATO
Amerykańscy senatorzy Lindsey Graham i Richard Blumenthal przedstawili projekt rezolucji głoszący, że "każda prowokacja nuklearna Rosji lub Białorusi, taka jak użycie na Ukrainie taktycznej broni jądrowej czy zniszczenie obiektu atomowego grożące skażeniem radioaktywnym państw NATO powinna być traktowana jako atak wymierzony w Sojusz Północnoatlantycki".
2023-06-23, 11:35
Jest to inicjatywa ponadpartyjna, zgłoszona przez polityka Partii Republikańskiej i przedstawiciela Demokratów. Według pomysłodawców tej uchwały prowokacja nuklearna Kremla powinna skutkować "natychmiastową odpowiedzią", w tym uruchomieniem przez NATO klauzuli sojuszniczej, czyli zapisów o zbiorowej obronie zawartych w art. 5 traktatu północnoatlantyckiego - powiadomił portal amerykańskiego tygodnika "Newsweek".
Rosyjska broń nuklearna na terenie Białorusi
Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, podpisali pod koniec maja umowę formalnie przyspieszającą rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. Szojgu zaznaczył, że Rosja zachowa kontrolę nad tym uzbrojeniem. W połowie czerwca białoruski autorytarny lider Alaksandr Łukaszenka oznajmił, iż Białoruś jakoby już zaczęła otrzymywać rosyjskie pociski jądrowe - przypominały w ostatnich tygodniach amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) i agencja Reutera.
Na Białorusi trwają przygotowania do przyjęcia rosyjskich pocisków nuklearnych, szykowane są miejsca przechowywania tej broni. Niemniej, dotychczas nie przewieziono tam jeszcze ani jednej głowicy jądrowej - oznajmił we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.
Posłuchaj
REKLAMA
Ostrzeżenie Zełenskiego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w czwartek, że Rosja rozpatruje scenariusz "aktu terroru z emisją promieniowania" w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomiono, są to dane wywiadu ukraińskiego, które Kijów przekazał krajom partnerskim.
Posłuchaj
- Wciąż widzimy lekkomyślną retorykę jądrową Rosji. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy Moskwa wyszła z (układu rozbrojeniowego) Nowy START. Podjęła też decyzję o rozlokowaniu broni nuklearnej na Białorusi - zauważył 14 czerwca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
W ostatnich miesiącach władze w Waszyngtonie konsekwentnie podkreślają, że nie dostrzegają oznak wskazujących na przygotowywanie się Rosji do użycia broni jądrowej.
REKLAMA
- Ukraiński wywiad podał zaskakujące informacje. "Na Białoruś nie trafiła ani jedna rosyjska głowica jądrowa"
- Historyczny apel Swiatłany Cichanouskiej. "Świat musi zapobiec rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi"
ms/PAP
REKLAMA