Wimbledon 2023: sztuczna inteligencja pokonała tradycję! AI skomentuje mecze Igi Świątek

2023-06-23, 12:56

Wimbledon 2023: sztuczna inteligencja pokonała tradycję! AI skomentuje mecze Igi Świątek
Iga Światek podczas rywalizacji na kortach Wimbledonu będzie znów mierzyła w tytuł . Foto: Agencja Forum

Organizatorzy turnieju Wimbledon, All England Club nawiązali współpracę z grupą technologiczną IBM, dzięki której podczas tegorocznego wielkoszlemowego turnieju tenisowego na kortach Wimbledonu sztuczna inteligencja będzie komentować wydarzenia w Londynie.

  • Turniej na kortach Wimbledonu rozpocznie się 3 lipca. Przed rokiem wielkoszlemową imprezę wygrali Jelena Rybakina oraz Novak Djoković

Wielkoszlemowy turniej tenisowy na kortach Wimbledonu uważny jest za jeden z najbardziej prestiżowych w tenisowym kalendarzu. Od 3 lipca 2023 oczy kibiców znów będą zwrócone na rywalizacje na trawiastych kortach, gdzie rywalizacja toczy się od ponad stu lat. 

Wimbledon to synonim tenisa ziemnego, ale także tradycji, nienaruszalnego kodeksu - np.  biała barwa stroju bez wyjątków nawet dla największych gwiazd czy zasady nabywania biletów. Wimbledon jest jednym z ostatnich turniejów, na który bilety można kupić w kasach w dniu meczu. To również miejscowa tradycja, a bardzo długie kolejki stały się jej częścią. Nikt jednak nie narzeka, bowiem zwyczajowo stanie w nich stało się okazją do integracji, zawierania nowych znajomości, a dla sprzedawców jedzenia i napojów – zarobku. 

Decyzja o wprowadzeniu do tego pełnego tradycji organizmu sztucznej inteligencji może być zatem zaskakująca. All England Club w tym roku postanowił wpisać się w światowy trend polegający na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI). 

Usługa będzie dostępna w aplikacji oraz na stronie internetowej Wimbledonu i ma być przekazywana odrębnie od relacji BBC. Będzie korzystać z platformy IBM watsonx AI, która została przeszkolona w "unikalnym języku tenisa". 

Sztuczna inteligencja przeanalizuje także losowania turnieju singlistów i singlistek. Skomentuje drabinkę poszczególnych tenisistów i ich szanse awansu do finału.

"To rozwiązanie pomoże fanom tenisa odkryć anomalie i potencjalne niespodzianki w losowaniu, które nie byłyby widoczne biorąc pod uwagę tylko ranking" – przekazał IBM.

Jakie dane będzie analizować sztuczna inteligencja podczas Wimbledonu 2023?

Pozyskiwane z różnych źródeł dane - moc posyłania piłki podczas wymian, siła serwisu, rodzaje uderzeń wykonywanych przez graczy z różnych części kortu - zostaną wprowadzone do systemu watsonx IBM, gdzie przetworzą je firmowe modele sztucznej inteligencji.

Dane ostatecznie zostaną przekazane do systemu w stylu chatbota, który stworzy komentarze w języku  specjalnie dopasowanym do uwarunkowań tenisa i Wimbledonu. 

IBM przekazał, że posunięcie to jest krokiem w kierunku generowania komentarzy AI pełnych meczów. Europejski związek nadawców ogłosił w tym miesiącu, że sklonowany głos komentatorki Hannah England zostanie wykorzystany także do komentowania Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce z Chorzowa (23-25 czerwca 2023).

Wimbledon, historia i tradycja. W 2022 roku kort centralnego świętował 100-lecie - etykieta vs Nadal, który wybrał trening zamiast spotkania z królową - z perspektywy kortu centralnego Cezary Gurjew:

Iga Świątek, po wygraniu wielkoszlemowego French Open w Paryżu, przeniesie się z kortów ziemnych na trawiaste. Zwieńczeniem tej części sezonu będzie wielkoszlemowy Wimbledon. - Daleko jej do faworytki, którą była w Paryżu. Wręcz przeciwnie - podkreślił były amerykański tenisista Patrick McEnroe.

Czytaj też:

PolskieRadio24.pl PolskieRadio24.pl

red/kier/PolskieRadio24.pl 

Polecane

Wróć do strony głównej