"Ukraina broni swojej konstytucji krwią". Prezydent Litwy z wizytą w Kijowie

2023-06-28, 17:09

"Ukraina broni swojej konstytucji krwią". Prezydent Litwy z wizytą w Kijowie
Prezydent Litwy. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który przebywa w Kijowie oświadczył, że "tylko nieliczni muszą bronić swojej konstytucji krwią". Litewski przywódca przypomniał, że Litwa popiera członkostwo Ukrainy w NATO. W ukraińskiej stolicy jest też prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Gitanas Nauseda napisał w mediach społecznościowych, że "każdy naród pisze swoją konstytucję atramentem, ale tylko nieliczni muszą jej bronić krwią". "Ukraina robi to od 2014 roku" - zaznaczył litewski przywódca.

"Integracja z wolnym światem Zachodu"

Nauseda przypomniał, że Ukraińcy bronią nie tylko wolności i niepodległości, lecz także suwerenności, integralności terytorialnej swojego państwa, rządów prawa oraz wolności samostanowienia i drogi wybranej w konstytucji - czyli integracji z wolnym światem Zachodu.

Prezydent podkreślił, że Litwa wspiera i będzie wspierać Ukrainę w wojnie tak długo, jak to będzie konieczne, aż do zwycięstwa. Litewski prezydent napisał, że na szczycie NATO w Wilnie trzeba jasno powiedzieć, iż Ukraina jest częścią transatlantyckiej architektury bezpieczeństwa i otworzyć jej drogę do członkostwa w Sojuszu.

Posłuchaj

Gitanas Nauseda: tylko nieliczni muszą bronić swojej konstytucji krwią (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Dzień Konstytucji na Ukrainie

Wizyta prezydentów Litwy i Polski w stolicy Ukrainy - oraz spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego z Wołodymyrem Zełenskim - związana jest m.in. z uczczeniem ukraińskiego Dnia Konstytucji i konsultacjami dotyczącymi sytuacji na froncie.

Czytaj także:

IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej