Obietnice Niemców na szczycie NATO. Pomoc Ukrainie i apel o przyjęcie Turcji do UE

Niemcy dostarczą Ukrainie nowy pakiet uzbrojenia, w tym 20 tys. pocisków artyleryjskich, 40 wozów bojowych Marder, 25 czołgów Leopard 1 i dwie wyrzutnie Patriot - powiedział we wtorek w Wilnie minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Kanclerz apeluje do Unii Europejskiej, która powinna "otworzyć drogę" do członkostwa Turcji w bloku 27 europejskich państw.

2023-07-11, 14:52

Obietnice Niemców na szczycie NATO. Pomoc Ukrainie i apel o przyjęcie Turcji do UE
Niemcy obiecują pomoc dla Ukrainy. Foto: Mike Mareen?Shutterstock

Niemcy przekażą również Kijowowi 5 tys. amunicji dymnej, pakiet sprzętu rozpoznawczego i obrony przed dronami oraz pięć wozów opancerzonych. W ramach wsparcia militarnego na Ukrainę dostarczone maja być pociski artyleryjskie, Madery, Leopardy i wyrzutnie Patriot. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział we wtorek - podczas konferencji zorganizowanej dla przybywających na szczyt NATO w Wilnie przywódców - że omówi z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem relacje jego kraju z Unią Europejską.

Turcja idzie do Unii?

W poniedziałek - zanim turecki prezydent zaakceptował wniosek Szwecji o przyjęcie do NATO - oświadczył on, że Unia Europejska powinna "otworzyć drogę" do członkostwa Turcji w bloku 27 europejskich państw, zanim turecki parlament zaakceptuje prośbę Szwecji o członkostwo w Sojuszu.

Szef NATO zapewnia, że Ukraina dostanie pozytywną wiadomość ze szczytu NATO. We wtorek o godz. 13.00 polskiego czasu w Wilnie rozpoczyna się spotkanie przywódców krajów Sojuszu. Najważniejszym tematem dyskusji ma być pomoc dla Ukrainy i jej przyszłe wstąpienie do NATO.

Przywódcy z 31 krajów członkowskich Sojuszu oraz Szwecji będą decydować, jakiego wsparcia udzielić Ukrainie i dadzą zielone światło dla nowego systemu odstraszania na kontynencie. Szczyt w litewskiej stolicy jest czwartym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

REKLAMA

To kolejne ważne spotkanie dla przyszłości Sojuszu i bezpieczeństwa euroatlantyckiego, po szczycie w Madrycie w 2022 roku. Jego celem będzie zademonstrowanie trwałości więzi transatlantyckiej oraz gotowości sojuszników do przeciwstawienia się zagrożeniom płynącym ze wszystkich kierunków strategicznych, w tym przede wszystkim ze strony Rosji.

Czytaj również: 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej