Pat w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Rady nadzorczej TVP wciąż brak

KRRiT przerwała obrady dotyczące tej kwestii do czwartku powiedział IAR przewodniczący Rady Jan Dworak

2011-03-01, 15:58

Pat w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Rady nadzorczej TVP wciąż brak
. Foto: fot. TVP

Posłuchaj

Przewodniczacy KRRiTV Jan Dworak o radzie nadzorczej TVP
+
Dodaj do playlisty

Członkowie Rady Radiofonii po zakończeniu przesłuchań kandydatów w grudniu ubiegłego roku deklarowali ogłoszenie zwycięzców rywalizacji jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Sprawa jest pilna, bo media publiczne od lata ubiegłego roku, kiedy to Sejm przeforsował szybką nowelizację, są zarządzane tymczasowo.

Deklarowanym celem wprowadzenia ustawą obowiązkowego konkursu przy powoływaniu władz mediów publicznych było ich odpolitycznienie. Realnym skutkiem jest klincz polityczny, zarówno w siedzibie telewizji, jak i w samej Radzie Radiofonii. 

PiS wraca na Woronicza?

W efekcie, we wtorek do gabinetu przy Woronicza w Warszawie powrócił dwukrotnie zawieszany prezes, kojarzony z PiS, Romuald Orzeł. W ostatniej chwili stara rada nadzorcza, której kadencja wygasła w sierpniu, ale która nie może doczekać się „zmienników”, próbowała go po raz trzeci zawiesić w obowiązkach. Nie zdołała tego przegłosować.

Minister skarbu, sprawujący nadzór właścicielski nad mediami publicznymi, zaprzecza jakoby stało się to za jego sprawą. Głos przedstawiciela ministra w radzie nadzorczej TVP przesądził jednak o powrocie Romualda Orłado gabinetów zarządu spółki, którą do poniedziałku kierował kojarzony z SLD Bogusław Piwowar.

REKLAMA

Kłótnia PO i SLD o stołki

Według nieoficjalnych informacji, Rada Radiofonii nie powołuje rady nadzorczej telewizji publicznej, bo nie ma pośród jej członków zgody politycznej co do siły lewicy w nowych władzach spółki.

Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przewiduje też sytuację niemożliwego do przezwyciężenia braku porozumienia pośród pięciu członków tego gremium. W paragrafie 13-tym dokumentu z 9 września ubiegłego roku czytamy: „Rada może podjąć uchwałę o zakończeniu konkursu bez wyłonienia członków rady nadzorczej”.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w siedmioosobowych radach nadzorczych mediów publicznych ma do obsadzenia po 5 miejsc. Pozostałych członków wskazują ministrowie skarbu i kultury. Ten ostatni - Bogdan Zdrojewski - wskazał już swoich kandydatów. W TVP jest nim były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i były poseł Unii Wolności Juliusz Braun, a w Polskim Radiu Stanisław Jędrzejewski, były członek KRRiT i zarządu publicznego radia.

IAR/mch

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej