Minister obrony Ukrainy: państwa Zachodu przekażą nam pomoc wojskową o wartości ponad 1,5 mld euro
- Ukraina otrzyma ponad 1,5 mld euro pomocy wojskowej od swoich międzynarodowych partnerów - oznajmił w czwartek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Wymienił też rodzaje broni zaoferowane przez Zachód rządowi w Kijowie.
2023-07-13, 18:15
Spotkania w stolicy Litwy okazały się bardzo produktywne. Możemy poinformować o pakietach pomocy militarnej zaoferowanych nam przez co najmniej siedem państw. Podjęto też inne decyzje, o których nie będziemy mówić publicznie - napisał polityk na Twitterze.
Reznikow wymienił rodzaje broni zaoferowane Ukrainie przez poszczególne kraje:
- Niemcy (pakiet pomocy o wartości 700 mln euro obejmujący m.in. 25 czołgów Leopard 1A5, 40 wozów bojowych Marder, dwie wyrzutnie obrony powietrznej Patriot, 20 tys. pocisków artyleryjskich i 5 tys. sztuk amunicji dymnej);
- Australię (30 transporterów opancerzonych Bushmaster);
- Norwegię (1 tys. dronów zwiadowczych Black Hornet i elementy systemów rakietowych NASAMS; ponadto rząd w Oslo podjął decyzję o zwiększeniu funduszu na pomoc wojskową dla Ukrainy z 240 do 930 mln dolarów);
- Wielką Brytanię (m.in. ponad 70 wozów bojowych i tysiące sztuk amunicji czołgowej);
- Francję (pociski manewrujące SCALP i dodatkowy sprzęt inżynieryjny do rozminowywania);
- Holandię (porozumienie ws. rozpoczęcia w sierpniu szkoleń ukraińskich pilotów z obsługi amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16, wzmacnianie zdolności Kijowa w zakresie sił artylerii i obrony powietrznej);
- Kanadę (410 mln dolarów na nowe fundusze i projekty wspierające Ukrainę oraz wzmacniające bezpieczeństwo transatlantyckie, pojazdy opancerzone dla ukraińskiej armii).
Ukraina bliżej NATO
Państwa Sojuszu w przyjętym we wtorek komunikacie potwierdziły decyzję ze szczytu w Bukareszcie w 2008 roku, że Ukraina zostanie członkiem NATO. Uznały też, że droga Ukrainy do tej organizacji nie wymaga już Planu Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan - MAP). W środę odbyło się pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina - nowego formatu współpracy Sojuszu z Kijowem.
REKLAMA
Prezydent USA Joe Biden oznajmił, że "wspólna deklaracja G7 czyni jasnym, że nasze wsparcie będzie sięgać daleko w przyszłość; pomożemy Ukrainie zbudować silną obronę na lądzie, morzu i w powietrzu".
- Co konkretnie ustalono w Wilnie? Podsumowujemy szczyt NATO
- Prezydent Duda podczas RBN: zapadła decyzja ws. magazynów broni na wschodniej flance NATO, o którą postulowaliśmy
- Regionalne plany obronne NATO. Szef MON: dotyczą każdego skrawka ziemi przynależącej do państw Sojuszu
PAP/łl
REKLAMA