Wyższe limity na tańszy prąd. Minister Moskwa: bardzo dobra wiadomość dla gospodarstw domowych

2023-07-15, 21:46

Wyższe limity na tańszy prąd. Minister Moskwa: bardzo dobra wiadomość dla gospodarstw domowych
Do pokrycia kosztów podwyższenia limitów zużycia prądu w zamrożonych cenach dołożą się spółki energetyczne.Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Przyjęta w czwartek ustawa zwiększająca limity na zużycie prądu z zamrożoną ceną wspomoże wielu Polaków. W pokryciu jej kosztów mają wziąć udział spółki energetyczne, które ze swoich zysków dołożą do dopłat prawie 20 miliardów złotych. 

- Spółki energetyczne zapłacą w tym roku prawie 20 mld zł za zamrożenie cen prądu - powiedziała w sobotę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że źródłem finansowania zamrożenia cen energii będzie też składka solidarnościowa płacona przez sektor wydobycia węgla i produkcji koksu.

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii w 2023 r. Zakłada ona zwiększenie limitów zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżenie ceny maksymalnej prądu m.in. dla firm. Nowela wprowadza też składkę solidarnościową od nadmiarowych dochodów spółek węglowych za 2022 r.

Zwiększone roczne limity

Minister podkreśliła, że uchwalona ustawa jest bardzo dobrą wiadomością dla gospodarstw domowych, gdyż zwiększa dotychczasowe roczne limity zużycia prądu, do których obowiązuje cena zamrożona na poziomie z ubiegłego roku. Jak wskazała, średnie zużycie prądu w gospodarstwach domowych wynosi 1600 kWh rocznie. - Podejrzewam, że w większości gospodarstw domowych do przekroczenia tego limitu nie doszło. Natomiast tam, gdzie do tego doszło, w momencie gdy wejdzie w życie ustawa, będzie rekompensata wstecz - zapewniła.

Posłuchaj

Minister A. Moskwa o podniesieniu limitu zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Przypomniała, że zamrożenie cen prądu jest finansowane przede wszystkim przez spółki energetyczne. - Spółki energetyczne dzielą się swoimi przychodami. Prawie 20 mld zł w tym roku dołożą do tego mrożenia. Spółki gazowe dokładają się do mrożenia cen gazu, mrożenia cen ciepła ponad 13 mld zł. Teraz dołącza do tego składka solidarnościowa z sektora wydobywczego, przede wszystkim koksu, spółki, które zajmują się wydobyciem i produkcją będą finansowały tę dodatkową składkę - powiedziała Moskwa.

Zyskają zwłaszcza rodziny

Zgodnie z uchwalonymi w czwartek przepisami, dla gospodarstw domowych limit zużycia prądu zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Nowe limity będą do wykorzystania w 2023 r., nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej – jeszcze przed wejściem w życie przepisów – przekroczył dotychczasowy limit.

Obniżona maksymalna cena

Nowela przewiduje ponadto, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Będzie to dotyczyło: samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Nowe przepisy zakładają również, że podmioty, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem, zapłacą składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 r. Zgodnie z ustawą nadmiarowe dochody to takie, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat. Mają być one obciążone składką w wysokości 33 proc., a środki od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.

Dochody z wpłat składki solidarnościowej zostały oszacowane na 2 mld zł.

Czytaj także:

Zobacz także: Minister Anna Moskwa w Polskim Radiu 24

PAP/IAR/łs


Polecane

Wróć do strony głównej

Najnowsze: