Zjednoczona Prawica z silnym mandatem, opozycja w tyle. Nowy sondaż

Sondaż Social Changes dla portalu wPolityce.pl wskazuje, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 34 proc. badanych, na KO - 29 proc., na Konfederację - 14 proc., na Lewicę - 9 proc., na Polskę 2050 - 5 proc. oraz na PSL - również 5 proc.

2023-07-21, 19:05

Zjednoczona Prawica z silnym mandatem, opozycja w tyle. Nowy sondaż
Zjednoczona Prawica z silnym mandatem, opozycja w tyle. Nowy sondaż. Foto: PAP/Adam Warżawa

"W naszym badaniu chęć oddania głosu na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 34 proc. badanych, co oznacza spadek o jeden punkt procentowy w porównaniu z poprzednią falą naszych badań. Na Koalicję Obywatelską chce oddać głos 29 proc. badanych, a więc notowania ugrupowania Donalda Tuska pozostają bez zmian" - napisał portal.

Z kolei na Konfederację wskazało 14 proc. respondentów, co oznacza spadek o dwa punkty procentowe. Na Lewicę wskazało 9 proc. badanych - o dwa punkty więcej niż poprzednio.

Po 5 proc. ankietowanych wskazało na Polskę 2050 oraz na PSL. W tej wersji sondażu oba ugrupowania potraktowano oddzielnie. W porównaniu z poprzednim badaniem notowania pierwszego pozostają bez zmian, zaś drugie zyskało jeden punk procentowy.

Jak wynika z badania, Kukiz'15 oraz Porozumienie uzyskałyby takie samo poparcie - 1 proc. 2 proc. respondentów chciałoby oddać głos na inne ugrupowania.

REKLAMA

Trzecia Droga

W badaniu zapytano także o poparcie dla partii, gdyby Polska 2050 i PSL wystartowały w wyborach wspólnie - jako Trzecia Droga. W takim przypadku ZP uzyskałaby 33 proc., KO - 30 proc., Konfederacja - 14 proc., Lewica - 10 proc., Trzecia Droga - 8 proc., a Kukiz'15, Porozumienie oraz Bezpartyjni Samorządowcy po 1 proc.

Ponadto 2 proc. badanych zadeklarowało chęć oddania głosu na inne ugrupowania.

Frekwencja

Jak poinformowało wPolityce.pl, deklarowana frekwencja wyniosłaby 66 proc. (wzrost o 5 pkt proc. w porównaniu z wcześniejszym badaniem), z czego 52 proc. badanych zdecydowanie wzięłoby udział w wyborach, zaś 14 proc. - "raczej tak". Z kolei 27 proc. nie zamierza brać udziału w wyborach, z czego 15 proc. zdecydowanie nie, zaś 12 proc. "raczej nie". Natomiast 7 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

***

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 14 do 17 lipca 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1056 osób.

REKLAMA

Czytaj także:

wPolityce.pl/PAP/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej