Nowelizacja podatku rolnego z podpisem prezydenta. Będzie można przekazać 1,5 proc. na związek zawodowy
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym, dzięki której podatnicy będą mogli przekazać 1,5 proc. podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
2023-07-25, 14:04
Chodzi o nowelizację ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw. Jak podała we wtorek kancelaria prezydenta, prezydent ustawę podpisał w poniedziałek.
"Celem tego aktu jest umożliwienie finansowania związków zawodowych rolników indywidualnych, poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego będących osobami fizycznymi, 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego" - podała KPRP.
Zgodnie z nowelą, organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez tego podatnika podmiotu uprawnionego.
Kto jest uprawniony
Podmiotami uprawnionymi będą: związki zawodowe rolników indywidualnych, związki rewizyjne zrzeszające rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - spełniające określone w ustawie warunki.
"W przypadku gdy obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na kilku współwłaścicielach (posiadaczach), organ podatkowy będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego za dany rok podatkowy od kwoty zapłaconej z tytułu tego podatku przez współwłaściciela (posiadacza), na rzecz podmiotu uprawnionego wybranego przez tego współwłaściciela (posiadacza)" - wskazała kancelaria.
Wniosek o przekazanie 1,5 proc. należnego podatku, będzie składany w terminie od 1 marca do 15 listopada roku podatkowego. Będzie go można złożyć także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Jak podała KPRP, kwotę stanowiącą 1,5 proc. podatku należnego, zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół, organ podatkowy będzie przekazywać na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego, jednorazowo w terminie do 31 grudnia roku podatkowego.
Gminom będzie przysługiwać z budżetu państwa zwrot utraconych dochodów z tytułu przekazania 1,5 proc. podatku należnego na rzecz podmiotów uprawnionych. W treści ustawy zawarto przepis zobowiązujący ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia, warunków i trybu zwrotu utraconych dochodów.
Jak przekazała kancelaria, ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
- Większa szansa na dopłaty ekologiczne dla rolników. Rządowy projekt poszerza grupę beneficjentów
- Polscy rolnicy mogą liczyć na kolejną pomoc. Trafi do nich 210 mln złotych
PAP/IAR/PR24/pl/mk
REKLAMA