Niemiecki historyk: w Niemczech wiele się zmieniło w kwestii pamięci o Powstaniu Warszawskim
Niemcy coraz bardziej interesują się historią II wojny światowej, potrafią oddzielić Powstanie w Getcie od Powstania Warszawskiego, ale na poziomie politycznym ta zmiana nie ma przełożenia na stosunek do polskich roszczeń reparacyjnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Stephan Lehnstaedt, historyk, wykładowca akademicki Touro University Berlin. W audycji "Geopolis” prof. Lehnstaedt odpowiedział również na pytania dotyczące reakcji rządu federalnego na polskie roszczenia reparacyjne i tego, czy blisko rok od upublicznienia Raportu Strat Wojennych, stanowisko Berlina uległo zmiękczeniu.
2023-07-29, 13:03
1 sierpnia minie 79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. - W czasie ostatnich piętnastu lat w niemieckiej pamięci o Powstaniu Warszawskim sporo się wydarzyło – zaznaczył prof. Stephan Lehnstaedt. Niemiecki historyk wspomniał o wspólnych polsko-niemieckich projektach poświęconych tematowi Powstania Warszawskiego i o książce dotyczącej polskiego zrywu powstańczego z sierpnia 1944 roku, której napisania podjął się na zamówienie niemieckiej Bundeswehry. Książka ta ma służyć do pogłębienia wiedzy niemieckiego wojska na temat Powstania Warszawskiego. Prof. Lehnstaedt przypomniał, że w Berlinie ma powstać pomnik i centrum dokumentacji poświęcone pamięci o polskich ofiarach niemieckiej okupacji na terenie Polski.
Pytany, o hierarchię pamięci o ofiarach II wojny światowej w świadomości społeczeństwa niemieckiego, odparł, że czołowe miejsce zajmuje w niej pamięć o Holokauście, ale, że świadomość Niemców o innych zbrodniach popełnionych w czasie II wojny światowej się poszerza. Historyk dodał, że Niemcy rozdzielają również pamięć o Powstaniu w Getcie od pamięci o Powstaniu Warszawskim przypominając jednocześnie o tym, że niemieckim politykom zdarzało się w przeszłości mylić ze sobą te dwa powstania.
Prof. Lehnstaedt przyznał także, że nie widzi żadnych zmian w stanowisku Niemiec wobec reparacji wojennych dla Polski. - Rząd federalny nie chce o tym rozmawiać. Ludzi irytuje również to, że strona Polska utrzymuje, iż nie otrzymano żadnych reparacji i w dyskusjach dotyczących polskich roszczeń reparacyjnych pada argument, że "Polska ma w posiadaniu niemieckie terytoria wschodnie". Zdaniem historyka decydenci polityczni w Niemczech nie zmienią swojego stanowiska w kwestii polskich roszczeń.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Czytaj także:
- 79. rocznica Powstania Warszawskiego. "Młodzi Niemcy mają o tym szczątkową wiedzę"
- Włochy chcą płacić za niemieckie zbrodnie. TK sprawdzi, czy mogą robić to z KPO
W drugiej części "Geopolis" gościem Polskiego Radia 24 był Krzysztof Wellisz, wnuk Leopolda Wellisza - przedsiębiorcy i mecenasa kultury z II RP, m.in. współudziałowca fabryki lokomotyw Fablok (producent słynnej Luxtorpedy). W czerwcu tego roku
do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęły dwa pozwy przeciwko dwóm niemieckim koncernom współpracującym ze zbrodniczym system III Rzeszy, jeden z pozwów został złożony w imieniu rodziny Leopolda Wellisza. O szczegółach pozwów odszkodowawczych mówiła wtedy na antenie Polskiego Radia Mecenas dr. Monika Brzozowska-Pasieka, prezes Fundacji Odszkodowań Wojennych Obrońcy - Obrońcom.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania także tej rozmowy:
Posłuchaj
***
Audycja: "Geopolis"
Prowadzący: Olga Doleśniak-Harczuk, Antoni Opaliński
Goście: Stephen Lehnstedt (niemiecki historyk zajmujący się mi.in okupacją Polski i zagładą Żydów), Krzysztof Wellisz, wnuk Leopolda Wellisza
Data emisji: 29.07.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 11.06, 11.30
Polskie Radio 24/ mbl
Polecane
REKLAMA