Nie ustaje presja na polską granicę. Kolejne zatrzymania SG

Wczoraj z Białorusi do Polski próbowały się nielegalnie przedostać 154 osoby - poinformowała Straż Graniczna. 38 osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś. Migranci pochodzili z 12 różnych krajów - między innymi z Iranu, Indii, Maroka, Tadżykistanu, Egiptu i Armenii. Cudzoziemcy na terytorium Białorusi mają przyjeżdżać z Rosji.

2023-08-02, 09:15

Nie ustaje presja na polską granicę. Kolejne zatrzymania SG
Funkcjonariusze Straży Granicznej nieustannie patrolują sytuację przy granicy. Foto: TT/@Straz_Graniczna

Na odcinku granicy ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymano dwie osoby - Ukraińca, który przewoził Syryjczyka i dwóch Egipcjan, oraz Gruzina, który przewoził trzech obywateli Indii i dwóch Afganistanu.

Ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę

Od początku roku SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było to 3,8 tys. takich prób.

Jak wyliczył Podlaski Oddział SG, w tym roku na granicy polsko-białoruskiej ujawniono nielegalnych migrantów pochodzących z blisko 50 różnych państw.

Zapora elektroniczna

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

REKLAMA

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Czytaj więcej:

Wagnerowcy przy polskiej granicy. Minister w KPRP uspokaja: jesteśmy bezpieczni

IAR/PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej