Tarcza antyrakietowa w Europie. Sejm: jest zgoda na umowę z USA
Amerykańska tarcza antyrakietowa w Europie staje się rzeczywistością. W poniedziałek z bazy Marynarki Wojennej w Norfolk wypłynie krążownik rakietowy USS Monterey. Na jego pokładzie znajduje się system Aegis, czyli wyrzutnie rakiet SM-3 oraz zintegrowany z nimi radar.
2011-03-04, 05:00
Posłuchaj
W ten sposób rozpocznie się pierwszy etap budowy tarczy antyrakietowej w wersji Baracka Obamy. "To znaczy, że budowa systemu przebiega zgodnie z harmonogramem" - mówi minister Radosław Sikorski. "Dla Polski ten harmonogram oznacza aktywację amerykańskiej bazy w 2018 roku" - dodaje.
Trzy lata wcześniej ,czyli w roku 2015, lądowa wersja systemu Aegis zostanie rozlokowana w Rumunii. Do Polski ma trafić następna generacja rakiet SM-3 (wersja IIA), o większej średnicy i większym zasięgu od obecnych.
Sejm: jest zgoda na umowę
Sejm opowiedział się za ratyfikacją umowy pomiędzy rządem Rzeczpospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych, dotyczącą rozmieszczenia na terytorium naszego kraju amerykańskich antybalistycznych rakiet przechwytujących SM3.
Za przyjęciem projektu ustawy, dzięki której prezydent może ratyfikować polsko-amerykańską umowę, głosowało 376 posłów, 46 było przeciwko.
Polsko-amerykańska umowa o rozmieszczeniu w Polsce amerykańskich rakiet została podpisana w 2008 roku jeszcze z przedstawicielami administracji Georga Busha. W 2010 roku trzeba było podpisać aneks do umowy, ponieważ po zwycięstwie Baracka Obamy amerykański rząd zmienił nieco plany balistyczne. Pierwotnie Stany chciały rozmieścić w Polsce 10 wyrzutni rakiet, a w Czechach radar naprowadzający. Obama zdecydował jednak, że ten system jest w fazie projektów i pochłonie zbyt dużo pieniędzy. Zaproponował więc inne rozwiązanie: budowa systemu obrony przeciwrakietowej na bazie już istniejących platform z rakietami SM3. Dlatego w bazie w Redzikowie, gdzie pierwotnie miał stacjonować droższy system, zostaną umieszczone właśnie rakiety SM3 w wersji lądowej. Obecnie platformy z tego typu rakietami są wykorzystywane na wodnych obiektach.
REKLAMA
rk
REKLAMA