Niepoprawna segregacja śmieci. Coraz więcej kar dla mieszkańców bloków

2023-08-08, 07:30

Niepoprawna segregacja śmieci. Coraz więcej kar dla mieszkańców bloków
"PB": sypią się kary dla mieszkańców bloków. Foto: Fotokon / Shutterstock.com

Po Gdańsku przyszedł czas na Warszawę. Właściciele mieszkań coraz częściej dostają upomnienia i kary za złą segregację odpadów - informuje "Puls Biznesu".

Jak pisze "Puls Biznesu" w 2025 r. samorządy będą musiały wykazać się przekazywaniem 55 proc. odpadów do recyklingu. Obecnie w wielu dzielnicach Warszawy segregacja sięga 30-40 proc.

"Miejskie samorządy coraz bardziej zaczynają się domagać od zarządców nieruchomości i ich mieszkańców segregowania jak największej ilości odpadów" - czytamy.

"PB" przypomniał, że np. Gdańsk wysyła upomnienia i nakłada kary, zwane opłatą dodatkową, za wadliwą segregację. Ostatnio coraz częściej takie działania stosuje też samorząd stolicy.

"Wiosną tego roku głośnym echem odbiło się nałożenie około 90 tys. zł kary na osiedle ośmiu bloków na ursynowskim Imielinie. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego" - podkreślono na łamach "Pulsu Biznesu".

REKLAMA

Zasady selekcji śmieci w Polsce

"PB" cytuje prezesa Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej Imielin Rafała Januszkiewicza, który wskazał, że prowadzone są przeciwko mieszkańcom spółdzielni dwa postępowania administracyjne w sprawie nałożenia opłaty dodatkowej. - Żadne nie jest zakończone. Nie zapłaciliśmy żadnej kary i nie mamy zamiaru - zapewnił.

Czytaj także:

Podkreślił, że obowiązujący w Polsce stan prawny w odróżnieniu od innych państw Unii Europejskiej nie dopuszcza żadnego udziału zanieczyszczeń w wyselekcjonowanej frakcji odpadów.

- Oznacza to, że jedna plastikowa reklamówka szklanych butelek wrzucona razem z nimi do pojemnika na szkło może skutkować nałożeniem kar - stwierdził Rafał Januszkiewicz.

REKLAMA

Według "PB" upomnienia i kary otrzymują także inne wspólnoty i zarządcy.

ms/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej