Horała: PO nie chce, żeby było wiążące referendum w Polsce, które zakaże podwyższania wieku emerytalnego
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała powiedział, że pytania referendalne zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość to zabezpieczenie interesów Polaków. Sejm przyjął projekt uchwały w sprawie referendum. Za przyjęciem głosowało 234 posłów. Przeciw głosowało 210 posłów. Wstrzymało się 7 posłów.
2023-08-18, 11:50
Poseł powiedział w Polskim Radiu Gdańsk, że pytania są jasne i jednoznaczne.
- Każdy obywatel ma okazję wyrazić swój głos. Opozycja mówi, że to są złe pytania, ponieważ to są sprawy oczywiste. Jeżeli namawiają ludzi, żeby do referendum nie poszli, to znaczy, że Donald Tusk, Platforma Obywatelska nie chce, żeby było wiążące referendum w Polsce, które zakaże podwyższania wieku emerytalnego - mówił wiceminister.
Jego zdaniem, jest tak dlatego, że kiedyś PO, idąc do wyborów, mówiła, że nie chce podwyższania wieku emerytalnego, po czym go podwyższyła.
- Domniemać można, że podobny manewr jest przygotowywany na wypadek, gdyby teraz wygrali wybory - dodał Marcin Horała.
REKLAMA
Posłuchaj
W uchwale wyznaczono termin referendum na 15 października. Dokładna treść i kolejność pytań referendalnych brzmi: 1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"; 2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"; 3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"; 4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Kampania referendalna i specjalne audycje
Projekt uchwały przygotowała Sejmowa Komisja Ustawodawcza. Do uchwały dołączono kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. Zgodnie z nim do 5 września uprawnione podmioty mogą zawiadomić PKW o zamiarze uczestniczenia w kampanii referendalnej w mediach publicznych.
REKLAMA
Do 27 września ustalona ma zostać kolejność rozpowszechniania audycji referendalnych. Nieodpłatne nadawanie audycji referendalnych uprawnionych podmiotów w mediach publicznych ma trwać od 29 września do 13 października. Tego samego dna zakończy się też kampania referendalna.
- Referendum ogólnokrajowe. Sejm przyjął wniosek rządu
- Piotr Müller: Donald Tusk boi się referendum jak diabeł święconej wody
- Minister Czarnek: wszystkie pytania referendalne są niezwykle ważne dla przyszłości Polski i Europy
pg,iar
REKLAMA