Referendum ogólnokrajowe. Sejm przyjął wniosek rządu
Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie 15 października ogólnokrajowego referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Został on skierowany do komisji ustawodawczej, która jeszcze dziś przygotuje odpowiedni projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
2023-08-17, 11:31
Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek.
W czwartek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem, a następnie głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.
W klubie PiS wniosek poparło 225 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał, a dwoje parlamentarzystów - Teresa Glenc i Jacek Żalek – nie zagłosowało. W klubie Koalicji Obywatelskiej 127 posłów było przeciw, wniosku nikt nie poparł, nikt się nie wstrzymał, nie zagłosował Tomasz Lenz. W klubie Lewicy nikt nie poparł wniosku, 42 posłów było przeciw, nikt się nie wstrzymał, nie głosowała Beata Maciejewska. W klubie Koalicja Polska - PSL wszyscy - 27 posłów - byli przeciwko wnioskowi.
W kole Konfederacja nikt nie zagłosował za, Janusz Korwin-Mikke i Dobromir Sośnierz byli przeciw, siedmiu parlamentarzystów się wstrzymało, a dwóch - Stanisław Tyszka i Robert Winnicki nie zagłosowało. W kole Polska 2050 wszyscy (sześć osób) byli przeciwni wnioskowi. Również troje posłów koła Lewicy Demokratycznej było przeciw. W kole Kukiz'15 wszyscy trzej posłowie zagłosowali za, podobnie w kole Polskie Sprawy troje posłów było za.
Wśród dziewięciu posłów niezrzeszonych - dwóch (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza) było za, czterech przeciw, Bogusław Sonik się wstrzymał, a Jarosław Gowin i Jakub Kulesza nie zagłosowali.
Wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej
Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu referendum. Projekt opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.
REKLAMA
Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.
Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
Dokładna treść i kolejność pytań referendalnych brzmi:
REKLAMA
3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
- Piotr Müller: Donald Tusk boi się referendum jak diabeł święconej wody
- Minister Czarnek: wszystkie pytania referendalne są niezwykle ważne dla przyszłości Polski i Europy
77. posiedzenie Sejmu:
IAR/PAP/nt
REKLAMA