Huragan Hilary uderzył w USA. W Kalifornii zatrzęsła się ziemia

2023-08-21, 06:55

Huragan Hilary uderzył w USA. W Kalifornii zatrzęsła się ziemia
Huragan Hilary uderzył w Kalifornię. Foto: PAP/EPA/ALLISON DINNER

Tropikalna burza Hilary wywołała lokalne powodzie w rejonie Los Angeles. Kilkanaście wstrząsów wtórnych o sile przekraczającej 3,0 stopnia w skali Richtera odnotowano w Los Angeles, Malibu, Santa Barbara i Camarillo.

W południowej Kalifornii obowiązuje stan wyjątkowy. Woda podmywała drzewa i skały. Część dróg jest nieprzejzdna. W hrabstwie San Bernardino wydano nakaz ewakuacji kilku miasteczek. Ulewa nawiedziła też Palm Springs, 160 kilometrów na wschód od Los Angeles. Prezydent Joe Biden jest na bieżąco informowany o sytuacji.

Powodzie w Meksyku

Według meteorologów, w górach i na pustyniach południowej Kalifornii może spaść od 12 do 25 centymetrów deszczu, czyli tyle, ile zwykle pada tam przez rok. To pierwsza burza tropikalna w tym regionie od 1939 roku.

Burza przyszła z Meksyku, gdzie także wywołała powodzie. Zginęła co najmniej jedna osoba. Woda zalała ulice miast i drogi.

Trzęsienie ziemi 

Kilkanaście wstrząsów wtórnych o sile przekraczającej 3,0 stopnia w skali Richtera odnotowano w Los Angeles, Malibu, Santa Barbara i Camarillo. Nastąpiło to tego samego dnia, kiedy w południową część Kalifornii, pierwszy raz od 25 września 1939 roku, uderzyła burza tropikalna.

- Ludzie krzyczeli, to było uczucie głębokiego przerażenia i dylemat, czy uciekać i zabierać spakowane torby, czy jednak przeczekać trzęsienie ziemi we framudze drzwi. Podczas huraganu grożą nam ewakuacje, a zachowanie bezpieczeństwa podczas trzęsienia ziemi wiąże się z pozostaniem w domu – powiedziała PAP Małgorzata Schulz, dziennikarka i działaczka polonijna mieszkająca w Los Angeles od 22 lat.

Jak dodała, władze stanowe i lokalne przesyłają ostrzeżenia o kataklizmach już od soboty. Instruują, by przygotować dokumenty i rzeczy osobiste oraz wodę i suchy prowiant w razie nakazu ewakuacji.

NBS podało, że trzęsienie ziemi wystąpiło w odległości ok. 130 km na północny zachód od Los Angeles. Zaskoczyło mieszkańców przygotowanych na złą pogodę wywołaną huraganem Hilary, który przyniósł godziny ciągłego deszczu w najsuchszym miesiącu w roku w tamtym regionie. Władze ostrzegały hrabstwo Los Angeles przed silnym deszczem i powodzią spodziewaną w niedzielę wieczorem.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej