Pożar na hawajskiej wyspie Maui. "114 osób zginęło, a 850 jest nadal zaginionych"

2023-08-21, 20:08

Pożar na hawajskiej wyspie Maui. "114 osób zginęło, a 850 jest nadal zaginionych"
114 osób zginęło, a 850 jest nadal zaginionych po pożarze na wyspie Maui.Foto: Forum/Raczko, D.

Władze lokalne powiadomiły w poniedziałek, że "wskutek pożaru na hawajskiej wyspie Maui zginęło przynajmniej 114 osób, a aż 850 nadal jest uważanych za zaginione". Dziennik "The New York Times" dodał w poniedziałek, że "nie ustają więc obawy, że lista ofiar śmiertelnych będzie się wydłużać".

Spośród zmarłych udało się dotychczas zidentyfikować zaledwie 27 osób. - Do niedzieli przeszukano około 85 procent spalonego terenu - powiedział gubernator Josh Green. Ostrzegł, że upłyną tygodnie, nim uda się doprowadzić akcję poszukiwawczą do końca.

Akcja poszukiwawcza

- Na pozostałe 15 procent składają się duże budynki, których ruiny trzeba będzie ostrożnie rozebrać, nim do działania przystąpią zespoły ekspertów i psów tropiących - wyjaśnił gubernator.

Reprezentujący Hawaje demokratyczny senator Brian Schatz powiedział agencji Associated Press , że choć na miejscu widać rozległe zniszczenia, to "w rzeczywistości sytuacja jest gorsza".

- Widać spaloną infrastrukturę, a nie widać (zaginionych) ludzi, którzy nie zważając na swoje bezpieczeństwo, poszli ratować innych, podczas gdy ich własne domy spłonęły do cna - podkreślił.

Pożar na wyspie Maui wybuchł 8 sierpnia.

Czytaj także:

PAP/jb

Polecane

Wróć do strony głównej