Mediacje przynoszą efekty. PKO BP: ponad 31 tys. ugód w sprawie kredytów frankowych

Ponad 52 tys. wniosków o mediację w sprawie kredytów frankowych złożono do końca czerwca tego roku; zawarto ponad 31 tys. ugód w tej sprawie - poinformował PKO BP. Jak dodano, pozytywnie zakończono prawie 32 tys. mediacji.

2023-08-24, 11:14

Mediacje przynoszą efekty. PKO BP: ponad 31 tys. ugód w sprawie kredytów frankowych
Ugody są proponowane w toku postępowań mediacyjnych prowadzonych przez Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Foto: Urząd KNF/Twitter

PKO Bank Polski poinformował, że w I półroczu 2023 r. kontynuował oferowanie ugód dla klientów indywidualnych posiadających kredyty zabezpieczone hipotecznie we frankach szwajcarskich.

Bank przypomniał, że ugoda polega na konwersji kredytu we frankach na kredyt w złotych, tak jakby od początku kredyt był kredytem złotowym oprocentowanym według stawki referencyjnej WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę.

52 tys. wniosków o mediacje

Ugody są proponowane w toku postępowań mediacyjnych prowadzonych przez Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Bank proponuje też ugody w odniesieniu do kredytów objętych postępowaniami sądowymi.

"Do 30 czerwca 2023 roku zarejestrowano 52 tys. wniosków o mediacje, 32.051 mediacji zakończyło się pozytywnie, 11.347 mediacji zakończyło się negatywnie. Łączna liczba ugód zawartych do 30 czerwca 2023 roku wyniosła 31.373, z czego 30.250 ugód zawarto w postępowaniu mediacyjnym oraz 1.123 ugód w toku postępowań sądowych" - podał bank.

REKLAMA

PKO BP przypomniał, że formuła mediacji jest darmowa, klient może się porozumieć z bankiem lub bez konsekwencji zakończyć postępowanie mediacyjne bez porozumienia. W I półroczu 2023 r. bank prowadził działania zachęcające klientów do przystąpienia do program.

Wzrost kosztów ryzyka

Jak poinformował bank, w I półroczu tego roku Grupa Kapitałowa PKO BP zwiększyła odpis na koszt ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi denominowanymi i indeksowanymi do franka szwajcarskiego o 3 mld 441 mln zł.

"Wzrost kosztów ryzyka wynikał z aktualizacji parametrów modelu oceny ryzyka prawnego dla tych kredytów, uwzględniającej między innymi oczekiwany wpływ wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 roku (...) na przyszłe orzecznictwo sądów polskich oraz na zmianę prawdopodobnego zachowania klientów" - podał bank.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej