Będą bezpłatne leki dla dzieci do 18. roku życia i seniorów powyżej 65 lat. Prezydent Duda podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, wprowadzającą bezpłatne leki dla osób w wieku 65+ oraz dla dzieci do ukończenia 18. roku życia. Zmiany wejdą w życie od września.
2023-08-29, 14:21
Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Czytaj także w TVP Info: Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Prezydent podpisał ustawę. Kolejna spełniona obietnica
Program bezpłatnych leków
- Cieszę się bardzo z tego, że przygotowana została ustawa poszerzająca katalog świadczeniobiorców, którzy będą mogli otrzymywać leki, środki specjalnego żywienia i wyroby medyczne bez odpłatności - powiedział prezydent.
Posłuchaj
- Pierwszą ustawę w tym zakresie wprowadziliśmy kilka lat temu. Dała ona możliwość korzystania z bezpłatnych leków przez osoby, które ukończyły 75. rok życia, a także przez kobiety w ciąży. Nie tak dawno katalog tych osób rozszerzyliśmy także o kobiety w połogu - dodał.
REKLAMA
Czytaj także w i.pl: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpłatnych lekach dla dzieci do lat 18 i dla seniorów powyżej 65 lat
Zmiany, jak kontynuował, to "w istocie wsparcie dla rodziny". - To także kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego na zupełnie podstawowym poziomie - zaznaczył. - Mam nadzieję, że będzie to realne wsparcie dla wszystkich, którzy będą go potrzebowali - mówił.
Prezydent Duda podpisał ustawę
- Nowe listy na swojej stronie opublikuje Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista dla seniorów to prawie 3 800 bezpłatnych leków. Oprócz niej, będzie także lista z lekami dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, która będzie zawierać ponad 2 800 leków - poinformował rząd.
Program będzie dostępny dla około 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz seniorów. Rozszerzona zostanie też lista bezpłatnych leków z ponad 2 tys. do 4 tys. pozycji.
REKLAMA
Czytaj także na niezalezna.pl: Bezpłatne leki dla młodzieży i seniorów - ustawa podpisana! Prezydent Duda: "Będzie to realne wsparcie"
Z programu bezpłatnych leków skorzystało do tej pory około czterech milionów seniorów. Od września 2016 roku koszt realizacji programu wyniósł blisko 4,5 mld zł. W ubiegłym roku rząd wydał na ten cel blisko 800 mln. Teraz ma on kosztować 2 mld 400 mln zł rocznie.
Program darmowych leków dla dzieci i seniorów jest realizacją obietnicy prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Ula Programowego Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w maju w Warszawie.
- Nowa lista leków refundowanych. Jakich chorób dotyczy?
- PiS znacząco rozszerzył listę leków refundowanych. Sprawdziliśmy, jak zmieniała się na przestrzeni lat
Uroczystość podpisania przez prezydenta RP ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
IAR/nt
REKLAMA