HiT, Branżowe Centra Umiejętności i dodatkowe wynagrodzenia. Minister Czarnek podał najważniejsze plany na rok szkolny
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że zbliżający się nowy rok szkolny będzie rokiem kontynuacji reform w polskiej edukacji.
2023-08-30, 10:22
W trakcie konferencji prasowej poświęconej rozpoczynającemu się w poniedziałek rokowi szkolnemu szef resortu edukacji i nauki wymienił najważniejsze plany na najbliższe 10 miesięcy.
- To przede wszystkim druga klasa historii i teraźniejszości. I pierwsza klasa dla kilkuset tysięcy nowych uczniów szkół ponadpodstawowych. To Branżowe Centra Umiejętności, które już się tworzą, które dźwigają szkolnictwo zawodowe na bardzo wysoki poziom europejski. Ten nowy rok szkolny to dodatkowe wynagrodzenie dla nauczycieli i kolejne dodatkowe, gigantyczne środki w ramach subwencji oświatowej - wskazał.
Minister edukacji i nauki zapewnił, że w nowym roku przeznaczane będą kolejne środki na kontynuację wielu programów dla uczniów, między innymi "Poznaj Polskę", "WF z AWF", "Aktywny powrót do szkoły" i "Laboratoria przyszłości".
Czytaj także w tvp.info:
REKLAMA
W zeszłym tygodniu szef MEiN na wspólnej konferencji prasowej z ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim wskazywał, że rząd inwestuje w informatyzację polskich szkół "ogromnie wiele środków".
Poinformował, że sam sprzęt zakupiony w ramach inicjatywy Laboratoria Przyszłości trafił do wszystkich szkół podstawowych, włącznie z niepublicznymi. Jak podał minister, koszt tych działań to około 1,2 mld zł.
"Kolejne kilkaset milionów złotych"
Przemysław Czarnek dodał, że w ramach dwukrotnie organizowanej akcji "Nauka zdalna" i "Nauka zdalna plus" wnioski wszystkich samorządów o sfinansowanie sprzętu komputerowego zostały zrealizowane przez resort w 100 proc. - Na to przeznaczyliśmy kolejne kilkaset milionów złotych - powiedział minister.
Posłuchaj
Zaznaczył, że te w działania wpisują się też akcje "Laptop dla każdego czwartoklasisty" i "Laptop dla nauczyciela". - To są środki finansowe na sprzęt informatyczny dla uczniów i dla nauczycieli, niespotykane dotąd w historii - podkreślił szef MEiN.
REKLAMA
Dodał, że wzmocni to m.in. kompetencje matematyczne polskich uczniów. Przypomniał ponadto, że obecnie wszystkie szkoły są podłączone do szybkiego internetu. - Kontynuujemy proces cyfryzacji i informatyzacji polskich szkół - zaznaczył szef MEiN.
Czytaj także w i.pl: Bezrobocie gorącym tematem kampanii. „Wybory będą między innymi o tym”
Szkoła cyfrowa
Z kolei szef resortu cyfryzacji wskazał, że polska szkoła stanie się szkołą cyfrową, w której technologia jest codziennie obecna. - Żeby zbudować cyfrową szkołę, niezbędna jest realizacja takich programów jak "Laptop dla ucznia" i "Laptop dla nauczyciela" - zaznaczył.
- Mamy fantastyczne wyniki, jeśli chodzi o zdolności polskiej młodzieży. W międzynarodowym teście PISA, realizowanym przez OECD, odsetek tzw. geniuszy matematycznych w Polsce jest prawie na poziomie krajów azjatyckich. To jest gigantyczny potencjał. Z drugiej zaś strony mamy drugi najniższy po Estonii odsetek tzw. matematycznych analfabetów - wskazał.
REKLAMA
Zwrócił uwagę, że w rankingach patentów i innowacyjności widać, że Polska "ma jeszcze sporo do zrobienia", a program "Laptop dla ucznia" ma pomóc w postępie.
Czytaj także tvrepublika.pl: Na granicy z Białorusią kolejny raz rzucano kamieniami. Ochojska, Holland - potępicie?
Podpisano już umowy na dostawę 290 064 laptopów
Wyjaśnił, że podpisano już umowy na dostawę 290 064 laptopów dla uczniów. Jest to trzy czwarte całości. Dodał, że planowane rozstrzygnięcie wszystkich przetargów ma odbyć się do pierwszej połowy września.
Odnosząc się do kolejnych działań, zapowiedział, że uczniowie będą również mieli dostęp do kompleksowego, bezpłatnego programu materiałów edukacyjnych. - Oprócz tego zrealizujemy program podłączenia do szybkiego internetu 100 tys. sal lekcyjnych w całej Polsce - dodał.
REKLAMA
Minister przekazał, że w październiku wystartuje również program "Laptop dla nauczyciela". - To jest program, w którym oddajemy swobodę, wolność wyboru właśnie nauczycielom. Każdy z nich otrzyma bon na 2,5 tys. zł do wykorzystania na zakup sprzętu - wyjaśnił.
- Wiele polskich rodzin wciąż nie ma dostępu do szybkiego internetu. Minister cyfryzacji: trzeba to zmienić
- Laptopy dla czwartoklasistów. Wiceszef MEiN wskazał termin ich przekazania
dn/IAR
REKLAMA