Stopy procentowe zdecydowanie w dół. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 75 pkt. bazowych w przypadku stopy referencyjnej do 6 proc., podał bank centralny.
2023-09-06, 15:26
Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
- stopa referencyjna 6 proc. w skali rocznej
- stopa lombardowa 6,50 proc. w skali rocznej
- stopa depozytowa 5,50 proc. w skali rocznej
- stopa redyskonta weksli 6,05 proc. w skali rocznej
- stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali rocznej
"Uchwała RPP wchodzi w życie 7 września 2023 r." - czytamy w komunikacie.
Jest to pierwsza zmiana poziomu stóp procentowych NBP od września 2022 r.
Na czwartek, 7 września br., na godz. 16.00 zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.
Rada Polityki Pieniężnej ostatniej zmiany stóp procentowych dokonała we wrześniu 2022 r., kiedy główna stopa procentowa banku centralnego została podniesiona do 6,75 proc. Od tego czasu stopy procentowe pozostawały na niezmienionym poziomie ze względu na długo utrzymującą się wysoką inflację.
REKLAMA
Stopy procentowe w dół. Rada Polityki Pieniężnej tłumaczy
"W ocenie Rady, napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania - a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę - Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie.
"W lipcu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z niższą dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach. Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej" - napisano także.
Bank centralny będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania celem obniżenia inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie; może stosować interwencje na rynku walutowym, podano także w komunikacie.
"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
W poprzednich miesiącach w komunikacie pisano, że "NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego".
Niższa inflacja bazowa
Uwzględniając dane GUS, RPP szacuje, że w sierpniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa.
"W lipcu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z niższą dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach. Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej" - dodano w komunikacie.
RPP wskazała, że w warunkach osłabionej koniunktury na świecie, również w Polsce nastąpiło obniżenie dynamiki aktywności.
REKLAMA
"Według wstępnego szacunku GUS roczna dynamika PKB w II kw. 2023 r. wyniosła -0,6 proc., przy dalszym ograniczeniu popytu konsumpcyjnego. Jednocześnie nadal rosły inwestycje. Sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa w lipcu 2023 r. obniżyły się w ujęciu rocznym. Mimo spowolnienia dynamiki aktywności gospodarczej utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to wyhamowuje roczny wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw" - dodano.
- Obniżki stóp procentowych. Prezes PFR: jest uzasadnienie, by jesienią rozpocząć cykl
- Możliwy początek obniżek stóp procentowych. Dzisiaj decyzja Rady Polityki Pieniężnej
PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA