Śmigłowce Apache AH-64E dla Polski. Kpt. Badowski: nie chciałbym być na etacie rosyjskiego czołgisty

2023-09-06, 12:50

Śmigłowce Apache AH-64E dla Polski. Kpt. Badowski: nie chciałbym być na etacie rosyjskiego czołgisty
Apache AH-64E w akcji . Foto: Forum

- Gdybym był rosyjskim czołgistą i dowiedział się, że potencjalny przeciwnik dysponuje setką śmigłowców Apache, to poszedłbym na emeryturę - mówił w Polskim Radiu 24 były oficer wojsk powietrzno-desantowych kapitan Tomasz Badowski. Kongres USA zgodził się na sprzedaż Polsce 96 maszyn AH-64E. 

AH-64E Apache przeznaczony jest do zwalczania środków pancernych przeciwnika, niszczenia czołgów. - Myśl taktyczno-operacyjna pochodzi z lat 70. XX wieku. Amerykanie wymyślili, żeby nie zwalczać czołgów czołgiem, co jest nieskuteczne, drogie i ryzykowne. Zaproponowali, żeby przenieść wojnę w powietrze, żeby niszczyć czołgi Układu Warszawskiego śmigłowcami. W tym celu powstał Apache. To najlepszy śmigłowiec szturmowy i przeciwpancerny świata. Nie chciałbym być dzisiaj na etacie rosyjskiego czołgisty. Gdybym jednak nim był i dowiedział się, że potencjalny przeciwnik dysponuje setką śmigłowców Apache, to poszedłbym na emeryturę - powiedział kapitan Tomasz Badowski.

Siła ognia

Jego zdaniem liczba 96 śmigłowców Apache dla Polski nie jest przypadkowa. - Sztabowcy wyliczyli, że to wystarczy, aby powstrzymać ewentualną pancerną nawałę. Inwazja Rosji na Ukrainę pokazała, że Rosjanie tak naprawdę nic nowego nie wynaleźli w swojej myśli strategicznej. Nadal tłuką artylerią i jadą czołgami na wprost, zero finezji. Będziemy mogli spać spokojnie, gdy śmigłowce Apache do nas dotrą. Nie sądzę, żeby Rosjanie rzucili się pancernymi pudłami na kraj, który będzie dysponował taką siłą ognia w powietrzu - dodał. 

Śmigłowce szturmowe

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską. Pierwszy egzemplarz powstał w 1983 r., a od tego czasu śmigłowce są nieustannie rozwijane. Wykorzystywane były m.in. podczas operacji "Just Cause" w Panamie - był to ich chrzest bojowy - a także podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., gdzie zniszczyły dużą część irackich sił pancernych. Poza USA śmigłowce Apache są używane m.in. przez Wielką Brytanię, Izrael, Arabię Saudyjską, Koreę Południową, Japonię czy Tajwan. 


Posłuchaj

kpt. Tomasz Badowski gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24) 22:21
+
Dodaj do playlisty

 

Wersja AH-64E Guardian do służby weszła w 2011 r. W porównaniu ze starszymi modelami ma wzmocnione silniki, jest także wyposażona w system JTIDS zarządzający wymianą informacji na polu walki; ma ulepszone zdolności komunikacyjne - w tym na przykład zdolność do kontrolowania bezzałogowych dronów.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Antoni Opaliński 
Gość: kpt. Tomasz Badowski 
Data emisji: 6.09.2023
Godzina emisji: 11.06

PR24/jt

Polecane

Wróć do strony głównej