"Jeżeli jest śledztwo, pozwólmy mu się zakończyć". Minister Maląg o postępowaniu ws. wpuszczania migrantów
- Jeżeli jest śledztwo - to pozwólmy zakończyć się temu śledztwu – powiedziała w środę dziennikarzom w Karpaczu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, pytana o toczące się postępowanie w sprawie wpuszczania do Polski migrantów.
2023-09-06, 13:12
W kuluarach 32. Forum Ekonomicznego w Karpaczu dziennikarze pytali minister Maląg o śledztwo w tej sprawie w kontekście niedawnego odwołania Piotra Wawrzyka ze stanowiska wiceministra spraw zagranicznych. Według doniesień medialnych, dymisja wiceszefa MSZ związana jest z działaniami CBA, a w sprawie wpuszczania imigrantów toczy się międzynarodowe śledztwo.
Spełnienie formalności, by pracować w Polsce
Szefowa resortu rodziny zauważyła, że cudzoziemcy, którzy są w Polsce – pracują, z czym wiąże się konieczność spełnienia wielu formalności. - Osoby, które są w Polsce - pracują, czyli mówimy o pozwoleniach na pracę, zezwoleniach, gdzie są wizy; nie mówimy o wpuszczaniu migrantów – powiedziała minister Maląg.
Poproszona – w kontekście toczącego się postępowania - o skomentowanie tego, że wpuszczania migrantów ma dotyczyć jedno z pytań referendalnych, minister wskazała, że pytania referendalne służą określeniu kierunków dalszego rozwoju Polski.
- W referendum pytamy Polaków; są cztery pytania referendalne istotne dla Polski, dla tego, jaka ma być w przyszłości Polska. Przede wszystkim pytania referendalne pokazują kierunki dalszego rozwoju Polski – powiedziała dziennikarzom Marlena Maląg.
REKLAMA
Zobacz także w TVP Info: Piotr Wawrzyk odchodzi z MSZ
Według doniesień mediów, postępowanie służb dotyczy sprowadzenia do Europy setek tysięcy migrantów, do czego mógł przyczynić się korupcjogenny system wiz do Polski.
Postępowanie wyjaśniające
Szef rządu odpowiedział, że toczy się postępowanie wyjaśniające i odpowiednie służby będą mogły przedstawić informacje, jeśli uznają to za stosowne. - Wiem o takim powstępowaniu wyjaśniającym, które trwa i stąd ta dymisja - dodał.
REKLAMA
- Chcemy zachować absolutną transparentność i uczciwość. Jak tylko natrafiamy na ślady nieprawidłowości, (...) to pozostawiamy sprawy do wyjaśnienia. Dymisja nastąpiła, aby przeciąć jakiekolwiek wątpliwości – zaznaczył wówczas Mateusz Morawiecki.
31 sierpnia premier odwołał Piotra Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w MSZ; powodem tej decyzji był "brak satysfakcjonującej współpracy".
- "Kołodziejczak podważa podejście KO do bezpieczeństwa Polski". Piotr Wawrzyk o liderze Agrounii
- Wawrzyk: Warszawa jest jaskrawym przykładem tego, że należą się nam reparacje od Niemiec
Marlena Maląg w Sygnałach Dnia:
pg,pap
REKLAMA
REKLAMA