Rodzina Ulmów ogłoszona błogosławioną. Prezydent Andrzej Duda: to potwierdzenie wyjątkowości i świętości

Rodzina Ulmów została ogłoszona błogosławioną. Aktu beatyfikacji dokonał podczas mszy świętej w Markowej papieski wysłannik, kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Po raz pierwszy w historii Kościoła błogosławioną zostanie ogłoszona wspólnie cała rodzina. W uroczystościach wziął udział Andrzej Duda, który podkreślił, że "beatyfikacja to potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny".

2023-09-10, 14:30

Rodzina Ulmów ogłoszona błogosławioną. Prezydent Andrzej Duda: to potwierdzenie wyjątkowości i świętości
Prezydent Andrzej Duda: beatyfikacja ma duchowy i narodowy wymiar.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Do Markowej przybył między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent zabrał głos podczas uroczystości i powiedział, że "beatyfikacja rodziny Ulmów ma duchowy i narodowy wymiar". 

Prezydent Duda podziękował też papieżowi Franciszkowi za doprowadzenie do aktu beatyfikacji. - Jako Prezydent RP, w imieniu polskiego państwa, dziękuję Ojcu Franciszkowi za wyniesienie na ołtarze rodziny Ulmów - powiedział.

Zobacz także na i.pl: W Markowej w miejscu dzisiejszej uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów prawdziwe tłumy [ZDJĘCIA]

"To potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny"

REKLAMA

- W tym niezwykłym akcie beatyfikacji całej rodziny następuje potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny jako jednostki a zarazem komórki społecznej, która jest razem - stanowi jedno, która współdecyduje o swoim losie i o tym, jaka jest - wskazał.

Podczas mszy beatyfikacyjnej prezydent zwrócił uwagę, że zbrodnicze prawodawstwo nazistowskie nie hamowało Polaków przed pomocą żydowskiej społeczności w trudnych realiach wojennych.

Posłuchaj

Andrzej Duda: dziękuję, ze została pokazana prawda historyczna o tamtych czasach (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Dziękuję, ze została pokazana prawda historyczna o tamtych czasach, o losach Polaków pod okupacją niemiecką - podkreślił. - Można zadać pytanie, jak to się stało, że za pomoc Żydom zginęła cała polska rodzina? Niemcy chcieli unicestwić cały naród żydowski. Stworzyli tu swój niemiecki nazistowski przemysł zagłady, stworzyli zbrodnicze prawodawstwo. Kara śmierci miała zasiać grozę - wskazał.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: beatyfikacja rodziny Ulmów ma duchowy i narodowy wymiar (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Markowej

Prezydent Andrzej Duda, dziękując przybyłym za obecność podczas uroczystości beatyfikacyjnych rodziny Ulmów w Markowej, podkreślił, że jest to wyjątkowo ważny dzień w historii Rzeczypospolitej Polskie.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent w Markowej: cześć i chwała bohaterskiej rodzinie Ulmów (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Do uroczystości odniósł się w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. "Zamiast pytać jakim prawem Ulmowie narażali swoje dzieci, trzeba pytać jakim prawem Niemcy mordowali niewinne polskie dzieci" - podkreślił szef rządu. 

Beatyfikacja

Aktu beatyfikacji dokonał podczas mszy świętej w Markowej papieski wysłannik, kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Tym samym po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze została wyniesiona wspólnie cała rodzina.

Do grona błogosławionych dołączyli małżonkowie - Józef i Wiktoria - oraz ich siedmioro dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś i Marysia oraz bezimienne, które urodziło się w chwili męczeństwa matki. Transmisja z mszy i uroczystości dostępna na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

REKLAMA

SŁUCHAJ TUTAJ:

Słuchaj Programu 1 Polskiego Radia w Playerze

Na stadionie w Markowej zgromadziły się tysiące osób. Eucharystię koncelebruje blisko 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy. Wśród licznie przybyłego duchowieństwa znaleźli się Prymas Polski Wojciech Polak, przewodniczący Episkopatu Polski Stanisław Gądecki, kard. Kazimierz Nycz i kard. Stanisław Dziwisz.

List papieża Franciszka

"Za radą Dykasterii spraw kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodni słudzy Boży - Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy samarytanie bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie - obdarzeni byli tytułem Błogosławionych i aby corocznie obchodzono ich wspomnienie dnia 7 lipca w miejscach i w sposób określony przez prawo" - napisał papież Franciszek w akcie beatyfikacji odczytanym przez kardynała Marcello Semeraro.

W kazaniu kardynał Marcello Semeraro nawiązał do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. "W 1942 roku Józef i Wiktoria Ulmowie otworzyli drzwi swojego domu i przyjęli ośmioro Żydów prześladowanych przez niemiecki reżim nazistowski" - napisał Marcello Semeraro w homilii, której polskie tłumaczenie odczytał biskup pomocniczy przemyski Krzysztof Chudzio.

REKLAMA

Posłuchaj

Marcello Semeraro nawiązał do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Kardynał Semeraro pozdrowił też obecnych na mszy przedstawicieli wspólnoty żydowskiej. "To zjednoczenie rodzin żydowskich i rodziny katolickiej w tym samym męczeństwie zawiera bardzo głęboki sens oraz rzuca najpiękniejsze światło na przyjaźń żydowsko-chrześcijańską" - podkreślił duchowny. - Otwartość jest wyrazem braterstwa - zaznaczył.

Posłuchaj

Aktu beatyfikacji dokonał podczas mszy świętej w Markowej papieski wysłannik, kardynał Marcello Semeraro (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

Jak napisał kardynał Semeraro, najmłodsze dziecko Ulmów woła także do współczesnego świata, aby chronił życie bezbronnych i zepchniętych na margines. Dodał także, że "w świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, miejsca życia, miłości i płodności. Odkrywamy na nowo wielkość misji, jaką Stwórca powierzył małżonkom".

- Są też ofiarowani jako orędownicy u Pana Boga, byśmy mogli powierzać im naszą codzienność, nadzieje, radość, potrzeby oraz zmartwienia. Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski, Świętym i Błogosławionym tego narodu, a od dziś wszyscy razem, publicznie, rodzinie Ulmów, zawierzamy gorącą modlitwę za rodzinę ludzką i o pokój w bliskiej Ukrainie - podkreślił.

Delegacja w Markowej

Do Markowej przybył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Marek Pęk, a także członkowie powołanego z inicjatywy Prezydenta RP Komitetu ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów z Grażyną Ignaczak-Bandych na czele.

REKLAMA

Metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal powiedział, że heroiczna postawa rodziny wyrażała prawdziwą braterską miłość.

Posłuchaj

Metropolita przemyski rozpoczął mszę beatyfikacyjną rodziny Ulmów (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze wyniesiona zostaje cała rodzina. Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

Posłuchaj

W Markowej beatyfikacja rodziny Ulmów, wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także na TVP Info: "Historia rodziny Ulmów z Markowej". Pokaz filmu TVP Polonia w Rzymie

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział Polskiemu Radiu, że "bardzo prosta rodzina, która żyła chrześcijańskimi wartościami zostaje dziś beatyfikowana". Wskazał na to, że Ulmowie są przykładem heroicznej postawy i chrześcijańskiej miłości.

REKLAMA

Posłuchaj

Ulmowie są przykładem heroicznej postawy i chrześcijańskiej miłości (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Ksiądz prałat Józef Bar, sędzia prowadzący proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, mówi, że rodzina z Markowej zawsze wyróżniała się zaangażowaniem w życie społeczne. Zaznacza, że Ulmowie byli rodziną religijną, w której regularnie czytano Pismo Święte.

Posłuchaj

Ulmowie byli rodziną religijną, w której regularnie czytano Pismo Święte (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że "rodzina Ulmów choć była podobna do innych rodzin mieszkających we wsi Markowa, to jednocześnie wyróżniała się gospodarnością i zaangażowaniem w życie społeczne".

Posłuchaj

Rodzina Ulmów wyróżniała się gospodarnością i zaangażowaniem w życie społeczne (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Oprawa muzyczna

Oprawę muzyczną mszy świętej zapewni ponad 700 - osobowy chór i 550 - osobowa orkiestra. Na uroczystość skomponowano utwór o rodzinie Ulmów. Muzykę o tekstu skomponował ksiądz Mieczysław Gniady, dyrygent chóru Magnificat. Sam akt beatyfikacji nastąpi przed śpiewem hymnu "Chwała na wysokości Bogu".

REKLAMA

Posłuchaj

700 osobowy chór na beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Po ogłoszeniu formuły beatyfikacyjnej odsłonięto wizerunek nowych błogosławionych. Następnie do prezbiterium wprowadzone zostały relikwie błogosławionych. Wniósł je kustosz relikwii ks. prał. dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii Markowa w asyście krewnych Rodziny Ulmów. W tym czasie, po raz pierwszy zaśpiewano pieśń poświęconą błogosławionym, a przy relikwiarzu złożone zostały kwiaty i zapalona świeca - symbol pamięci.

Wszyscy zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez Niemców za pomoc Żydom. Tego dnia okupanci zabili także osiem ukrywanych w domu Ulmów osób z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

Liturgiczne wspomnienie błogosławionej rodziny Ulmów będzie obchodzone 7 lipca, w rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa przez Józefa i Wiktorię. - Byłoby błędem, gdyby dzień beatyfikacji rodziny Ulmów posłużył jedynie przywołaniu na myśl terroru i okrucieństw dokonanych przez ich oprawców, nad którymi ciąży już osąd historii - powiedział kardynał Marcello Semeraro.

- Chcemy natomiast, aby dzisiejszy dzień był dniem radości, ponieważ słowa Ewangelii spisane na papierze stały się dla nas przeżywaną rzeczywistością, która jaśnieje w chrześcijańskim świadectwie małżonków Ulmów i w męczeństwie nowych błogosławionych - podkreślił. Głównym miejscem kultu relikwii beatyfikowanych będzie kościół świętej Doroty w Markowej.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także na i.pl: Prezydent Andrzej Duda o rodzinie Ulmów: Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach. Kiedy odbędzie się ich beatyfikacja?

IAR/PAP/jb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej