Fundusze UE sfinansują rozwój energetyki. Polska przeznaczy na to miliardy euro
Efektywność energetyczna, redukcja emisji gazów cieplarnianych, energia odnawialna i unowocześnienie systemów i sieci energetycznych - to cele, na które środki z unijnej Polityki Spójności przeznaczy rząd - wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak dodała, mowa o kwocie blisko 22 miliardów euro.
2023-09-12, 05:47
- Na realizację celu "Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa" przeznaczymy z polityki spójności prawie 22 miliardy euro - poinformowała w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak na konferencji “Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”.
Organizatorem konferencji jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Wydarzenie odbywa się w dniach 11-12 września 2023 r w Rzeszowie.
Rozwój energetyki także za unijne środki. Polska stawia na efektywność
Małgorzata Jarosińska-Jedynak dodała, że w obszarze energetyki wsparcie skoncentruje się na efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych, energii odnawialnej oraz inteligentnych systemach i sieciach energetycznych.
Wskazała, że dofinansowanie uzyskają także inwestycje na rzecz zeroemisyjnej i niskoemisyjnej mobilności miejskiej. Działania te będą wspierane głównie w ramach programów krajowych: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, a także z programów regionalnych.
REKLAMA
Polska "największym beneficjentem" unijnego programu
- Najważniejszym instrumentem unijnym wspierającym transformację energetyczną i łagodzenie jej skutków jest Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Polska jest największym jego beneficjentem. Nasz kraj otrzymał 3,85 mld euro, które trafiło do pięciu województw: śląskiego (2,27 mld euro), dolnośląskiego (582 mln euro), wielkopolskiego (415 mln euro), łódzkiego (370 mln euro) oraz małopolskiego (265 mln euro) - wymieniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Czytaj także w PAP.pl: W jaki sposób pozyskiwana jest energia odnawialna?
Jak podało MFiPR pieniądze te zarządzane są w ramach programów regionalnych, a sposób ich wydatkowania oraz zakres terytorialny objęty wsparciem określają Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji. - Transformacja energetyczna musi odbywać się w sposób sprawiedliwy i zapewniać bezpieczeństwo obywateli - podkreśliła Jarosińska-Jedynak.
Transformacja energetyczna jako sposób pobudzenia gospodarki
Według wiceszefowej resortu funduszy i polityki regionalnej, kwestia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego jest silnie powiązana z sytuacją społeczno-gospodarczą. Zaznaczono, że aspekt ten stał się kluczowy w kontekście konsekwencji, jakie niesie za sobą agresja Rosji na Ukrainę.
REKLAMA
MFiPR wskazało, że państwa Unii Europejskiej zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Celem Polski jest przeprowadzenie transformacji energetycznej, która nie tylko poprawi jakość środowiska i klimatu, ale także pobudzi gospodarkę i wyzwoli innowacyjność.
Czytaj także w I.pl: Odnawialne źródła energii pociągają za sobą nowe miejsca pracy i zawody. Jaka praca w branży energetycznej?
(PAP)
[ZOBACZ TAKŻE] Transformacja energetyczna. Prezes PGE: odchodzimy od węgla, nieobciążony kosztem CO2 prąd będzie tańszy
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA