Zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. To 91-latka z Rzeszowa
Zmarła 91-letnia mieszkanka Rzeszowa, u której potwierdzono zakażenie legionellą. Miała choroby współistniejące. Była hospitalizowana w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc - poinformował Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
2023-09-12, 10:07
Tym samym liczba ofiar śmiertelnych legionelli wzrosła do 24 osób. W sobotę informowano o śmierci 23. zakażonej osoby. - U wszystkich osób, które zmarły, występowały choroby współistniejące. To 11 kobiet i 12 mężczyzn w wieku od 53 do 98 lat - informował wówczas Wiesław Kwater, wicedyrektor rzeszowskiego sanepidu.
Sanepid twierdzi, że szczyt zachorowań był w dniach 12-16 sierpnia, a ognisko legionelli wygasa.
Zagrożenie legionellą. Kolejne miasta reagują
W Kaliszu we wtorek i środę nastąpi przegrzanie wody, by umożliwić mieszkańcom zdezynfekowanie instalacji. Ma to zapobiec ewentualnemu rozwojowi bakterii legionella – poinformowała PAP rzecznik prasowa Urzędu Miasta Kalisza Katarzyna Ciupek. Choć w mieście nie stwierdzono obecności bakterii Legionella, to na wniosek prezydenta miasta Krystiana Kinastowskiego spółka Energa Ciepło Kaliskie podniesie temperaturę wody, by mieszkańcy mogli przepłukać wewnętrzne instalacje.
Z kolei w Legionowie w związku z podejrzeniem wykrycia bakterii pływalnia przy ul. Królowej Jadwigi została zamknięta. "Przerwa jest niezbędna dla wykonania czynności, które mają doprowadzić wodę w pływalni do właściwych parametrów, a także ze względu na czas oczekiwania na wyniki powtórnego badania wody" - poinformował w komunikacie w mediach społecznościowych Komunalnego Zakładu Budżetowego Legionowo.
REKLAMA
- Legionella w warszawskim przedszkolu. Sanepid wydał zalecenia, placówka uspokaja
- Legionella: choroba legionistów i gorączka Pontiac
Specjalistka: w Europie coraz częściej dochodzi do zakażeń wywoływanych przez legionellę
W Europie z roku na rok obserwuje się wzrost zakażeń wywołanych przez bakterię legionella pneumophila - ostrzegła w rozmowie z PAP dr hab. Marta Palusińska-Szysz z UMCS. Zaznaczyła, że sprzyja temu ocieplanie się klimatu.
Zobacz także na TVP Info: Wszystkie kłamstwa nt. legionelli. Żaryn wyjaśnia, kto za tym stoi
Jak wskazała specjalistka z Katedry Genetyki i Mikrobiologii Instytutu Nauk Biologicznych na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, bakteria legionella pneumophila (tzw. Gram-ujemne pałeczki) żyje bardzo blisko nas, w naturalnym środowisku wodnym i znamy ją od dawna.
REKLAMA
ms/PAP
REKLAMA