Wartość aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych przekracza 18 mld zł

2023-09-19, 09:42

Wartość aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych przekracza 18 mld zł
Cały czas rośnie liczba uczestników PPK, po tegorocznym autozapisie przybyło ich 718 tys. . Foto: Shutterstock/KPs Photography AND Film

Wartość aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych nieznacznie wzrosła w sierpniu i na koniec miesiąca sięgnęła 18,04 mld zł, w tym samym czasie wartość aktywów OFE spadła ze 192 do 185 mld zł - podaje"Rzeczpospolita".

W porównaniu do końca stycznia w PPK jest o 5 mld zł więcej, a - jak zauważa gazeta - aktywa PPK oparły się tendencji spadkowej na rynkach kapitałowych. Na koniec roku mogą sięgnąć 20 mld zł.

Cały czas rośnie liczba uczestników PPK, po tegorocznym autozapisie przybyło ich 718 tys. Jednak liczba uczestników rośnie i po zakończeniu autozapisu, w sierpniu przybyło ich 20 tys. W sumie w programie PPK uczestniczyło na koniec sierpnia 3,35 mln osób, a aktywnych rachunków jest 3,86 mln - pisze "Rzeczpospolita", zaznaczając, że uprawnionych do uczestnictwa w programie jest ok. 11,5 mln osób.

Gazeta przypomina też, że w PPK uczestniczą również obcokrajowcy, np. na koniec sierpnia w systemie było 117 tys. Ukraińców.

Partycypacja w firmach, które uruchomiły u siebie PPK wynosi 44,6 proc., najwyższa jest w sektorze prywatnym i przekracza 50 proc. W sektorze publicznym i w firmach poniżej 20 zatrudnionych jest na poziomie 31 proc. - podaje "Rzeczpospolita".

Dane GUS dotyczące PPK

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba uczestników w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) zwiększyła się o 17,7 procent rdr w 2022 r. to jest o 451,7 tys. osób więcej niż w 2021 roku. 

REKLAMA

Zobacz również w i.pl: Prawie 2 mln Polaków mogą liczyć na ponad 200 złotych od państwa. Dopłata trafi na konto do 15 kwietnia

Wartość zarządzanych aktywów netto pracowniczych planów kapitałowych na koniec 2022 r. wyniosła 12 mld zł. W porównaniu z końcem 2021 r. aktywa te zwiększyły się o ponad 4,3 mld zł, podano także.

Wartość zarządzanych aktywów netto PPK prowadzonych w towarzystwach funduszy inwestycyjnych na koniec 2022 r. wyniosła 10,3 mld zł i zwiększyła się o ponad 3,8 mld zł w ciągu roku, podał GUS.

Czytaj także w tvp info: Wszystko, co trzeba wiedzieć o PPK. Zbiór najważniejszych informacji

REKLAMA

PPK to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności gromadzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Środki gromadzone w PPK są inwestowane w funduszach inwestycyjnych, są to tzw. fundusze zdefiniowanej daty. Każdy z funduszy posiada własną politykę inwestycyjną oraz charakteryzuje się odrębnym profilem ryzyka, dostosowanym do wieku uczestnika.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej