Nie ustają ataki na granicę z Białorusią. Ponad 50 osób próbowało nielegalnie dostać się do Polski

53 osoby próbowały w poniedziałek nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski - podała na platformie X (dawniej Twitter) w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna. Wśród tych osób byli m.in. Irakijczycy, Afgańczycy i Syryjczycy. Cztery spośród nich na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś.

2023-09-26, 09:25

Nie ustają ataki na granicę z Białorusią. Ponad 50 osób próbowało nielegalnie dostać się do Polski
Straż Graniczna: 53 osoby próbowały w poniedziałek przekroczyć nielegalnie granicę białorusko-polską. Foto: twitter.com/Straz_Graniczna

W rejonie działania placówek SG w Białowieży i Narewce polskie patrole były obrzucane kamieniami przez - jak podała SG - grupy agresywnych cudzoziemców.

Ataki na granicę

Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu - blisko 2,8 tys. Zatrzymywani w tym roku na granicy cudzoziemcy pochodzili z 52 krajów.

Zobacz również na niezalezna.pl: 15 października przypomnijcie sobie o filmie, który próbuje zrobić z Polaków naród ciemniaków, bydlaków

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy, a centrum nadzoru gdzie są analizowane, monitorowane na bieżące dane z bariery elektronicznej jest w Białymstoku w Podlaskim Oddziale SG.

REKLAMA

Zapora na granicy

SG prowadzi przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia elektroniczne mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych i czujników ruchu. Przetarg ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, a wykonawca ma zacząć prace jeszcze w 2023 r. Centrum nadzoru ma się znajdować w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Zobacz również na niezalezna.pl: Kaczyński o obronie granicy przed atakiem hybrydowym. Mówił też o postawie Agnieszki Holland

Według wcześniejszych zapowiedzi bariera elektroniczna ma także powstać na odcinku rzek Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Stanisław Żaryn w Programie 3 Polskiego Radia

ng/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej