Rola prowokacji w społeczeństwie. Ks. Mętlewicz: ważny jest cel prowokującego

"Prowokacja" nie cieszy się w swojej definicji pozytywną konotacją. Dlaczego tak jest, skoro etymologia tego słowa pochodząca od łacińskiego "provocare" oznacza wzywanie, wywoływanie? Jak ważne jest odniesienie do niej w budowaniu Społeczeństwa Obywatelskiego? O tym w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówili prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku i ks. dr Krzysztof Mętlewicz z UKSW. 

2023-10-01, 08:12

Rola prowokacji w społeczeństwie. Ks. Mętlewicz: ważny jest cel prowokującego
Goście Polskiego Radia 24 zwracali uwagę na różne cele prowadzenia prowokacji. Foto: WeAre/ Shutterstock

- Prowokacja nie jest terminem jednoznacznym - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Mętlewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Przez historię, historię literatury, wojskowości, prowokacja nabrała bardzo negatywnego znaczenia. Tymczasem w Piśmie Świętym znajdujemy bardzo dobre przykłady prowokacji - dodał, wskazując na gotowość Abrahama do ofiarowania Bogu swego syna Izaaka czy rozmowy Jezusa z Faryzeuszami. - Ci ludzie nie przechodzili obok tego obojętnie - zaznaczył.

- Dobra prowokacja polega na działaniu, wobec którego szukamy reakcji drugiej osoby. To działanie może być albo złe, albo dobre, efekt może być albo zły, albo dobry. Można powiedzieć, że żeby prowokacja była dobra lub zła, trzeba popatrzeć na cel prowokacji, czego chcemy, i jaki jest efekt - wskazał ks. dr Krzysztof Mętlewicz. Jego zdaniem więc, ocena prowokacji zależna powinna być od intencji prowokującego. 

Prowokacje do stawiania pytań

- Prowokacja ma różne odcienie - zgodził się prof. Daniel Boćkowski z UKSW. - Z jednej strony, mamy prowokacje, które nas zmuszają do działania, z drugiej - często prowokacją usprawiedliwiamy swoje działania, których nie zawsze chcielibyśmy się podjąć, zrzucamy odpowiedzialność za własne działania - argumentował. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że działanie pod wpływem prowokacji może być negatywne, ale też może mieć wiele pozytywnych cech. - Wystarczy popatrzeć na to, że wiele dzieł sztuki, literackich, muzycznych, filmowych, w sposób naturalny prowokuje przez stawianie pytań i zmuszanie nas do odpowiedzi. Nawet łagodne filmy, czy książki, także z obszaru fantastyki naukowej, stawiają pytania o granice człowieczeństwa, zasad - wskazał prof. Daniel Boćkowski. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu: 

Posłuchaj

Prof. Daniel Boćkowski i ks. dr Krzysztof Mętlewicz o prowokacjach ("Społeczeństwo obywatelskie. Reaktywacja"/ PR24) 22:54
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie. Reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: Prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), ks. dr Krzysztof Mętlewicz z UKSW

Data emisji: 1.10.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej